Gaz va elektrdan noqonuniy foydalanish 279 holat aniqlandi
2025 yilning iyul oyida O‘zbekistonda gaz va elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish bo‘yicha jami 279 holat qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu huquqbuzarliklar natijasida yuzaga kelgan umumiy zarar 96 milliard 85 million so‘mni tashkil qildi. «Uzenergoinspektsiya» matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, bir oy davomida 12,6 million kub metr gaz noqonuniy ravishda o‘g‘irlandi, bu esa 41,1 milliard so‘mga tengdir.
Shuningdek, 27,1 million kilovatt soat elektr energiyasi o‘g‘irlangani aniqlanib, buning qiymati 54,9 milliard so‘mni tashkil etdi. Mazkur holatlar bo‘yicha 485 ma’muriy ish qo‘zg‘atildi.
Barcha huquqbuzarlarga nisbatan qonuniy choralar ko‘rildi, ish hujjatlari esa keyingi tergov uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi. Noqonuniy ulanishlar mamlakat iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazadi va energiya tizimining barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Tarmoqlarga noqonuniy ulanishlar ortiqcha yuklama, avariyalar va sifatli xizmat ko‘rsatishning pasayishiga olib keladi. Shu sababli «Uzenergoinspektsiya» nazoratni kuchaytirib, muntazam ravishda reydlar o‘tkazmoqda.
Vazirlik fuqarolardan energiya resurslaridan noqonuniy foydalanishga oid har qanday shubhali holatlar haqida xabar berishni so‘raydi, shunda bu muammoga qarshi birgalikda kurashish mumkin bo‘ladi.

Газ и электричества незаконное использование 279 случаев выявлено
В июле 2025 года в Узбекистане было зарегистрировано всего 279 случаев незаконного использования газа и электроэнергии. Об этом сообщает Upl.uz.
Общий ущерб, причиненный в результате этих правонарушений, составил 96 миллиардов 85 миллионов сумов. По данным пресс-службы «Узэнергоинспекции», за месяц было незаконно похищено 12,6 миллиона кубометров газа, что эквивалентно 41,1 миллиарда сумов.
Также было выявлено, что похищено 27,1 миллиона киловатт-часов электроэнергии, стоимость которых составила 54,9 миллиарда сумов. По данным этих случаев было возбуждено 485 административных дел.
В отношении всех правонарушителей были приняты законные меры, а документы дела переданы правоохранительным органам для дальнейшего расследования. Незаконные подключения наносят серьезный ущерб экономике страны и негативно влияют на стабильность энергетической системы.
Незаконные подключения к сетям приводят к избыточной нагрузке, авариям и снижению качества обслуживания. Поэтому «Узэнергоинспекция» усиливает контроль и регулярно проводит рейды.
Министерство просит граждан сообщать о любых подозрительных случаях незаконного использования энергетических ресурсов, чтобы можно было совместно бороться с этой проблемой.