O‘zbekistonda zilzila: Andijon 4 ball kuchda
Bugun, 5 avgust kuni soat 18:44 da O‘zbekistonning ayrim hududlarida yer silkinishi kuzatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Favqulodda vaziyatlar vazirligiga qarashli Respublika seysmoprognostik monitoring markazi ma’lumotiga ko‘ra, zilzila manbai Qirg‘iziston hududida joylashgan. Epitsentr Jalolobod shahar atrofida bo‘lib, uning magnitudasi 5,2 ga teng, chuqurligi esa 15 kilometrni tashkil etdi.
Epitsentrda silkinish kuchi 6 ballga yetdi. O‘zbekiston hududidagi yer silkinishining kuchi quyidagicha bo‘ldi: Andijon viloyatida 4 ball, epitsentrga masofa 68 kilometr; Namangan viloyatida 3 ball, masofa 96 kilometr; Farg‘ona viloyatida 3 ball, masofa 131 kilometr; Toshkent shahrida esa 2 ball, masofa 292 kilometr.
Epitsentr Toshkent shahridan shimoli-sharqqa qarab 292 kilometr masofada joylashgan. Ushbu ma’lumotlar aholi va tegishli tashkilotlar uchun ogohlantiruvchi sifatida taqdim etildi.

Землетрясение в Узбекистане: Андиджан 4 балла силы
Сегодня, 5 августа, в 18:44 в некоторых районах Узбекистана было зафиксировано землетрясение. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно данным Республиканского центра сейсмопрогностического мониторинга, который подчиняется Министерству по чрезвычайным ситуациям, источник землетрясения находится на территории Кыргызстана. Эпицентр расположен в окрестностях города Джалалабад, его магнитуда составила 5,2, а глубина - 15 километров.
В эпицентре сила толчков достигла 6 баллов. Сила землетрясения на территории Узбекистана составила: в Андиджанской области - 4 балла, расстояние до эпицентра 68 километров; в Намангандской области - 3 балла, расстояние 96 километров; в Ферганской области - 3 балла, расстояние 131 километр; в городе Ташкент - 2 балла, расстояние 292 километра.
Эпицентр расположен на расстоянии 292 километра к северо-востоку от города Ташкент. Эти данные были предоставлены в качестве предупреждения для населения и соответствующих организаций.
Необходимые меры принимаются, и постоянный мониторинг для обеспечения спокойствия населения продолжается.