Menzelinskda 13 yoshli bola singlisi tomonidan o‘ldirildi
Natijada 13 yoshli o‘spirin vafot etdi. Jinoyat ishtirokchisi sifatida uning 11 yoshli singlisi gumon qilinmoqda.
U bolaga o‘tkir pichoqlardan bir necha jarohat yetkazgan. Shuningdek, ularning 68 yoshli buvisi ham jarohat oldi.
Ushbu oila O‘zbekiston Respublikasidan Rossiyaga ko‘chib kelgan edi. Voqea 2 avgust tunida yuz berdi.
Ota-onalar uyda bo‘lmagan, chunki ular tun smenasida ishlayotgan edi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, janjal sabablaridan biri mobil telefon bo‘lgan.
Aka singlisiga kechasi qo‘rqinchli film ko‘rganligi uchun ogohlantirish bergan va uning telefonini olib qo‘ygan. Tekshiruv natijasiga ko‘ra, barcha uxlab qolishini kutib, qiz akasiga bir necha pichoqlardan jarohat yetkazgan.
Bola olgan jarohatlaridan joyida vafot etgan. Buvisi keltirilgan shovqinga yugurganida jarohat olgan va shifoxonaga yotqizilgan.
Favqulodda xizmatlarga 19 yoshli katta singil murojaat qilgan, u ham hujumga uchragan bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda. Tatariston Ichki ishlar boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, qiz o‘z harakatlarini yarim uyg‘oq holatda bo‘lishi bilan izohlagan.
Hozirda u maxsus tibbiy muassasada bo‘lib, psixiatrik ekspertizadan o‘tmoqda. Bir yil avval Menzelinskga ko‘chib kelgan oila ijtimoiy jihatdan muammoli hisoblanmagan.
Oila boshlig‘i yaqinda Rossiya fuqaroligini olgan, uning rafiqasi esa mehnat patentiga ega bo‘lgan. Bolalar Rossiya fuqaroligini olish jarayonida edi.
Tergov jarayoni Tataristondagi bolalar huquqlari bo‘yicha vakil Irina Volynets nazoratida. U tekshiruv boshlanganini ma’lum qildi va natijalariga ko‘ra tegishli choralar ko‘riladi.
Rossiya Tergov komiteti raisi Aleksandr Bastrykin jinoyat ishi bo‘yicha batafsil hisobot talab qildi. Bu jinoyat bolani qasddan o‘ldirish va ikki yoki undan ortiq shaxsga qasddan hujum qilish moddalari bo‘yicha tergov qilinmoqda.

В Мензелинске 13-летний мальчик был убит сестрой
В результате 13-летний подросток скончался. В качестве участника преступления подозревается его 11-летняя сестра.
Она нанесла мальчику несколько ударов острым ножом. Также пострадала их 68-летняя бабушка.
Эта семья переехала из Республики Узбекистан в Россию. Инцидент произошел в ночь на 2 августа.
Родителей не было дома, так как они работали в ночную смену. По предварительным данным, одной из причин ссоры стал мобильный телефон.
Брат сделал сестре замечание за то, что она смотрела страшный фильм ночью, и забрал ее телефон. По результатам проверки, пока все спали, девочка нанесла брату несколько ножевых ранений.
Мальчик скончался от полученных травм на месте. Бабушка получила травму, когда выбежала на шум и была госпитализирована.
В экстренные службы обратилась 19-летняя старшая сестра, которая также могла стать жертвой нападения. По данным МВД Татарстана, девочка объяснила свои действия полусонным состоянием.
В настоящее время она находится в специальном медицинском учреждении и проходит психиатрическую экспертизу. Семья, переехавшая в Мензелинск год назад, не считалась социально неблагополучной.
Глава семьи недавно получил гражданство России, а его жена имела трудовой патент. Дети находились в процессе получения гражданства России.
Расследование находится под контролем уполномоченного по правам детей в Татарстане Ирины Волынец. Она сообщила, что проверка начата, и в зависимости от результатов будут приняты соответствующие меры.
Председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин потребовал подробный отчет по делу. Дело расследуется по статьям о преднамеренном убийстве и преднамеренном нападении на двух или более лиц.