Biznes va ichki ishlar o‘rtasida yangi hamkorlik mexanizmi
2025 yil 1 sentyabrdan boshlab O‘zbekistonda biznes va ichki ishlar organlari o‘rtasida yangi hamkorlik mexanizmi joriy etiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yuridik shaxslar patrul-post xizmati bo‘linmalari bilan odamlar zich joylashgan hududlarda tartib va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish uchun shartnoma tuzish huquqiga ega bo‘ladi. Ushbu tashabbus 2025 yil 30 iyuldagi Vazirlar Mahkamasining 477-son qarori bilan rasmiylashtirilgan.
Qarorda patrul-post xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlangan bo‘lib, bu huquqiy bazani yaratadi. Biroq, reglament ommaviy tadbirlar, jumladan, mitinglar, ko‘chalardagi yurishlar va namoyishlarni qo‘riqlashni qamrab olmaydi.
Buyurtmachi va bajaruvchi o‘rtasidagi hamkorlik jarayoni raqamlashtiriladi. Yuridik shaxslarning arizalari yagona interaktiv davlat xizmatlari portali hamda davlat xizmatlari markazlari orqali qabul qilinadi.
Shartnoma bajarilishini muvofiqlashtirish va nazorat qilish ichki ishlar vazirligining «Elektron patrul» axborot tizimi orqali amalga oshiriladi. Reglamentda aniq tartib belgilangan.
Ariza topshirilgandan so‘ng, vakolatli organ uni o‘n ish kuni ichida ko‘rib chiqadi. Keyin huquqni muhofaza qiluvchi organ vakillari va ariza beruvchilar ishtirokida hudud birgalikda tekshiriladi.
Tekshiruv natijasida batafsil akt tuziladi. Ushbu hujjatda qo‘riqlanadigan hudud chegaralari, zarur xodimlar soni, ularning ish jadvali, postlarning joylashuvi hamda patrullash sxemalari ko‘rsatiladi.
Ana shu akt asosida rasmiy shartnoma ishlab chiqiladi va imzolanadi. Moliyaviy masalalar ham tartibga solingan.
Patrul-post xizmatlari tariflari belgilangan tartibda, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi. Bu yagona va oshkora narx siyosatini ta’minlashga xizmat qiladi.
Qaror 2025 yil 31 iyuldan kuchga kirib, tijorat va xususiy hududlarda jamoat xavfsizligini ta’minlashda yangi bosqichni boshlab berdi. «E-patrul» tizimi 2023 yil 1 yanvardan boshlab ichki ishlar organlarida bosqichma-bosqich joriy etilishi boshlandi.
Uning dastlabki vazifasi fuqarolarni joyida elektron tarzda identifikatsiya qilish bo‘lib, bu odamlarni shaxslilikni aniqlash uchun ichki ishlar bo‘limlariga olib borish amaliyotidan voz kechishga imkon berdi.

Новый механизм сотрудничества между бизнесом и внутренними делами
С 1 сентября 2025 года в Узбекистане будет введен новый механизм сотрудничества между бизнесом и органами внутренних дел. Об этом сообщает Upl.uz.
Юридические лица получат право заключать контракты с подразделениями патрульно-постовой службы для обеспечения порядка и безопасности в густонаселенных районах. Эта инициатива была оформлена постановлением Кабинета Министров № 477 от 30 июля 2025 года.
В постановлении утвержден административный регламент предоставления патрульно-постовых услуг, который создаст правовую базу. Однако регламент не охватывает охрану массовых мероприятий, включая митинги, шествия и демонстрации.
Процесс сотрудничества между заказчиком и исполнителем будет цифровизирован. Заявления юридических лиц будут приниматься через единый интерактивный портал государственных услуг и центры государственных услуг.
Координация и контроль за выполнением контракта будет осуществляться через информационную систему МВД «Электронный патруль». В регламенте установлен четкий порядок.
После подачи заявления уполномоченный орган рассмотрит его в течение десяти рабочих дней. Затем территория будет проверена совместно с представителями правоохранительных органов и заявителями.
По результатам проверки составляется подробный акт. В этом документе указываются границы охраняемой территории, необходимое количество сотрудников, их рабочий график, расположение постов и схемы патрулирования.
На основании этого акта разрабатывается и подписывается официальный контракт. Финансовые вопросы также регулируются.
Тарифы на патрульно-постовые услуги утверждаются в установленном порядке с согласованием Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан. Это служит обеспечению единой и прозрачной ценовой политики.
Решение вступает в силу с 31 июля 2025 года и открывает новую стадию в обеспечении общественной безопасности на коммерческих и частных территориях. Система «Э-патруль» начала поэтапное внедрение в органах внутренних дел с 1 января 2023 года.
Ее первоначальной задачей является электронная идентификация граждан на месте, что позволяет отказаться от практики доставки людей в отделы внутренних дел для установления личности.