Dehqonobodda qimmatbaho daraxtlar noqonuniy kesildi
Qashqadaryo viloyatining Dehqonobod tumanida kam uchraydigan va muhofaza qilinadigan daraxtlarning noqonuniy kesilishi va shikastlanishi holati aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Hudud ekologiya boshqarmasining dastlabki baholariga ko‘ra, tabiatga yetkazilgan zarar 122 million so‘mdan oshadi. Ijtimoiy tarmoqlarda qimmatbaho daraxt turlarining kesilishi haqida xabarlar paydo bo‘lgach, ekologik nazorat inspektorlari voqea joyiga kelib, 17 ta daraxtning butunlay yo‘q qilinganini qayd etdi.
Yo‘q qilingan daraxtlar orasida “Zarafshon archa” va “Uchkat” kabi muhim turlar bor. Bundan tashqari, yana 14 ta “Zarafshon archa” daraxti jiddiy shikastlangan bo‘lib, ularning hayoti xavf ostida.
Qashqadaryo viloyat ekologiya boshqarmasi mazkur holat bo‘yicha barcha materiallarni Dehqonobod tuman prokuraturasiga topshirgan. Hozirda huquqni muhofaza qiluvchi organlar jinoyat ishtirokchilarini va voqea tafsilotlarini aniqlash maqsadida tergov harakatlarini olib bormoqda.
Tergov yakunida aybdorlarning harakatlariga nisbatan qonuniy chora ko‘riladi. Ushbu voqea mamlakatda 2021 yil oxiridan beri amal qilayotgan qimmatbaho daraxt va butalarning kesilishiga oid doimiy moratoriy mavjudligiga qaramay, ekologiya sohasidagi muammolar davom etayotganini eslatadi.
So‘nggi paytlarda tadbirkor Murad Nazarov moratoriyni bekor qilish va kompensatsiya mexanizmlarini joriy etish takliflari bilan chiqdi. Biroq Ekologiya vazirligi o‘z pozitsiyasini saqlab qolib, daraxtlarni kesishning to‘liq taqiqi mamlakat uchun muhimligini, ayniqsa global iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlariga duch kelayotgan O‘zbekiston uchun zarur ekanini ta’kidladi.
Shu bilan birga, bunday qonunbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlik kuchaytirilmoqda. 2025 yil 1 avgustdan boshlab noqonuniy daraxt kesish va boshqa ekologik qoidabuzarliklar uchun jarimalar oshirildi.
Bu esa hokimiyatlarning yashil hududlarni saqlashga bo‘lgan qat’iyatini ko‘rsatadi. Zarafshon archa (Juniperus seravschanica) – juda sekin o‘suvchi daraxt bo‘lib, qattiq tog‘ sharoitida 3000 metr balandlikgacha yashay oladi.

В Дехканабаде незаконно вырубили ценные деревья
В районе Дехканабад Кашкадарьинской области зафиксированы случаи незаконной вырубки и повреждения редких и охраняемых деревьев. Об этом сообщает Upl.uz.
По предварительным оценкам управления экологии региона, ущерб, причиненный природе, превышает 122 миллиона сумов. После появления сообщений в социальных сетях о вырубке ценных видов деревьев, инспекторы экологического контроля прибыли на место происшествия и зафиксировали полное уничтожение 17 деревьев.
Среди уничтоженных деревьев есть важные виды, такие как "Зарафшанская ель" и "Учкат". Кроме того, еще 14 деревьев "Зарафшанской ели" получили серьезные повреждения, и их жизнь находится под угрозой.
Экологическое управление Кашкадарьинской области передало все материалы по данному случаю в прокуратуру района Дехканабад. В настоящее время правоохранительные органы проводят следственные действия с целью выявления участников преступления и деталей происшествия.
По итогам расследования будут приняты законные меры в отношении действий виновных. Данный инцидент напоминает о продолжающихся проблемах в области экологии, несмотря на существующий с конца 2021 года постоянный мораторий на вырубку ценных деревьев и кустарников в стране.
В последнее время предприниматель Мурад Назаров выступил с предложениями о снятии моратория и внедрении механизмов компенсации. Однако Министерство экологии, сохраняя свою позицию, подчеркнуло важность полного запрета на вырубку деревьев для страны, особенно для Узбекистана, сталкивающегося с негативными последствиями глобального изменения климата.
При этом административная ответственность за такие правонарушения ужесточается. С 1 августа 2025 года увеличены штрафы за незаконную вырубку деревьев и другие экологические нарушения.
Это демонстрирует решимость властей сохранить зеленые зоны. Зарафшанская ель (Juniperus seravschanica) – очень медленно растущее дерево, способное выживать на высоте до 3000 метров в жестких горных условиях.