Toshkentda giyohvand modda savdosi bo‘yicha shaxs qo‘lga olindi
Toshkent shahar IIBB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand modda savdosi bilan bog‘liq shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi tashkilotlar hamkorligida maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Mirzo Ulug‘bek tumani, 1989 yilda tug‘ilgan fuqaroning kvartirasida ko‘zdan kechirish amalga oshirildi.
Yotoqxona xonasida gashish nomli giyohvand modda va elektron tarozilar aniqlanib, ashyoviy dalillar sifatida rasmiylashtirildi. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxs avtomobilini sotib, olingan mablag‘ evaziga giyohvand modda partiyasini sotib olib, uni qayta sotish orqali daromad olishni maqsad qilgan.
Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi, beshinchi qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Mazkur modda giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va ularni sotish maqsadida boshqa harakatlarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Jinoyatchilikda gumon qilinayotgan shaxsga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda va qonuniy chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

В Ташкенте задержан человек за торговлю наркотиками
По сообщению пресс-службы МВД города Ташкента, задержан человек, связанный с торговлей наркотиками. Об этом сообщает Upl.uz.
Специальная оперативная акция была проведена в сотрудничестве с органами внутренних дел и другими правоохранительными организациями. В ходе мероприятия была проведена проверка в квартире гражданина, родившегося в 1989 году, в районе Мирзо-Улугбека.
В комнате общежития были обнаружены наркотическое вещество под названием гашиш и электронные весы, которые были оформлены как вещественные доказательства. Как стало известно, этот человек купил автомобиль и планировал получить доход, продав партию наркотиков, приобретенную на полученные средства.
По данному делу возбуждено уголовное дело по статье 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть пятая. Эта статья предусматривает совершение других действий с целью незаконного производства, приобретения, хранения и продажи наркотических веществ.
Лицо, подозреваемое в преступлении, может быть наказано лишением свободы на срок до 20 лет. В настоящее время продолжаются следственные действия и принимаются законные меры.