IIV Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi matbuot xizmatida rasmiy axborot e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Namangan viloyatida "KIA K5" rusumli avtomobil haydovchisining yo‘l harakati qoidalarini jiddiy buzganligi aks etgan bir necha videolar tarqaldi. Mazkur haydovchi ko‘p marotaba avariyaviy vaziyatlar yaratib, boshqa yo‘l harakati ishtirokchilari hayotiga xavf solgan.
Shuningdek, piyodalar yo‘laklarida yuqori tezlikda harakat qilgan. Bundan tashqari, ushbu avtomobilni haydovchi qonunga xilof ravishda maxsus signal chiroqlari bilan jihozlagan.
Yo‘l harakati xavfsizligi xodimining so‘zlariga ko‘ra, ijtimoiy tarmoqlardagi foydalanuvchilar bunday harakatni "avtoterrorizm" deb atashgan. Ushbu holat yuzasidan haydovchiga O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining bir qator moddalariga asosan ma’muriy bayonnoma tuzildi.
Jumladan, transport vositalarida tovushli, yorug‘lik va boshqa qurilmalarni noto‘g‘ri ishlatish, haydovchining avariyaviy vaziyatlar yaratishi, qarama-qarshi yo‘l harakati qismiga chiqishi, yo‘l qoidalarini buzish, shuningdek, haydovchilik guvohnomasiz transport vositasini boshqarish kabi qoidalar buzilgan. Shuni ta’kidlash kerakki, "Yo‘l harakati qoidalarini buzganlik" moddasiga ko‘ra minimal jazo 25 baza hisoblash miqdorida jarima va 1 yildan 2 yilgacha haydovchilik guvohnomasidan mahrum qilishni o‘z ichiga oladi.
Mazkur holat bo‘yicha tegishli organlar tomonidan chora ko‘rilmoqda. Ommaviy axborot vositalari va yo‘l harakati ishtirokchilaridan qonuniylik va xavfsizlikni ta’minlashda ehtiyotkorlikni davom ettirish so‘raladi.

В Намангане водителю, серьезно нарушившему правила, был назначен штраф
В пресс-службе Главного управления безопасности дорожного движения МВД опубликована официальная информация. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространились несколько видеороликов, на которых запечатлен водитель автомобиля марки "KIA K5", серьезно нарушающий правила дорожного движения в Наманганской области. Данный водитель многократно создавал аварийные ситуации, ставя под угрозу жизнь других участников дорожного движения.
Кроме того, он двигался с высокой скоростью по пешеходным переходам. Более того, водитель этого автомобиля незаконно оснастил его специальными сигнальными огнями.
По словам сотрудника безопасности дорожного движения, пользователи социальных сетей назвали такие действия "автотерроризмом". В связи с данным инцидентом на водителя составлен административный протокол на основании ряда статей Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан.
В частности, были нарушены правила неправильного использования звуковых, световых и других устройств на транспортных средствах, создание водителем аварийных ситуаций, выезд на встречную полосу, нарушение правил дорожного движения, а также управление транспортным средством без водительского удостоверения. Следует отметить, что согласно статье "Нарушение правил дорожного движения" минимальное наказание включает в себя штраф в размере 25 базовых расчетных величин и лишение водительских прав на срок от 1 до 2 лет.
По данному случаю соответствующие органы принимают меры. Средства массовой информации и участники дорожного движения призываются продолжать проявлять осторожность в обеспечении законности и безопасности.