O‘zbekistonliklar Malayziyaga sayohatni ko‘paytirdi
2025 yilning birinchi yarmida Malayziyaga borgan O‘zbekiston fuqarolari soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan. Yanvar oyidan iyun oyigacha bo‘lgan davrda ushbu Osiyo mamlakatiga taxminan besh ming nafar o‘zbekistonlik sayohat qilgan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 26,4 foizga ko‘pdir. 2025 yilning birinchi yarmida Malayziyaga borgan o‘zbekistonliklarning safar maqsadlari quyidagicha taqsimlangan: sayohat maqsadida borganlar soni 4220 nafar, qarindoshlarini ziyorat qilganlar 478 nafar, ish bilan bog‘liq safarda bo‘lganlar 185 nafar, ta’lim olish uchun borganlar 93 nafar, shuningdek, davolanish maqsadida borganlar soni esa 5 nafarga teng.
Ushbu ma’lumotlar mamlakatlararo aloqalar va xalqaro sayohatlarning o‘sishini ko‘rsatadi hamda turizm va boshqa sohalarning rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Узбекистанцы увеличили количество поездок в Малайзию
В первой половине 2025 года количество граждан Узбекистана, посетивших Малайзию, значительно увеличилось. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные были опубликованы Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. В период с января по июнь в эту азиатскую страну путешествовало около пяти тысяч узбеков.
Этот показатель на 26,4 процента выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В первой половине 2025 года цели поездок узбеков в Малайзию распределились следующим образом: 4220 человек поехали с туристической целью, 478 человек посетили родственников, 185 человек находились в командировке, 93 человека поехали для получения образования, а также 5 человек отправились на лечение.
Эти данные показывают рост межгосударственных связей и международных поездок, а также положительно влияют на развитие туризма и других секторов.