2025 yil 1 noyabrdan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan yangi qo‘llab-quvvatlash tizimi – “kasbiy vaucher” joriy etiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu vaucher qo‘shimcha ta’lim olish, malakani oshirish yoki qayta tayyorlash imkonini beradi. Vaucher qarz shaklida beriladi.
Ta’limni muvaffaqiyatli tamomlab, sertifikat olgandan va ishga joylashgandan so‘ng, oluvchi mablag‘ni ikki yil ichida jamg‘arma fondiga qaytarishi lozim. Shuningdek, ta’lim davrida minimal ish haqining miqdorida stipendiya beriladi.
Mazkur stipendiya fond hisobidan quyidagi fuqarolarga to‘lanadi: nogironligi bo‘lgan shaxslarga; kam ta’minlangan oilalar ro‘yxatiga kiritilgan va ta’lim muddati uch oydan oshgan shaxslarga; boshqa hududlardan ta’lim olish uchun kelgan fuqarolarga. Muhim jihati shundaki, ishsizlik nafaqasi oluvchi shaxslarga stipendiya berilmaydi.

Система профессиональных ваучеров будет введена с 2025 года
С 1 ноября 2025 года Министерством юстиции Республики Узбекистан будет внедрена новая система поддержки – «профессиональный ваучер». Об этом сообщает Upl.uz.
Этот ваучер предоставляет возможность получения дополнительного образования, повышения квалификации или переподготовки. Ваучер выдается в форме займа.
После успешного завершения обучения и получения сертификата, а также трудоустройства, получатель должен вернуть средства в фонд накопления в течение двух лет. Кроме того, в период обучения будет выплачиваться стипендия в размере минимальной заработной платы.
Данная стипендия будет выплачиваться из фонда следующим категориям граждан: лицам с инвалидностью; лицам, включенным в список малообеспеченных семей и срок обучения которых превышает три месяца; гражданам, приехавшим из других регионов для получения образования. Важно отметить, что стипендия не будет выплачиваться лицам, получающим пособие по безработице.
Эта система направлена на стимулирование получения образования и подготовку квалифицированных кадров.