Talabalar uchun ijodiy imtihonlar 12-13 avgustda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi hududida 12-13 avgust kunlari xorijiy yoki nodavlat ta’lim muassasalaridan davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishni ko‘chirishni istagan talabalar uchun professional (ijodiy) imtihonlar o‘tkaziladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu imtihonlar maxsus ijodiy qobiliyatlarni talab qiluvchi yo‘nalishlar bo‘yicha tashkil etiladi. Imtihonda ishtirok etish uchun talabalar my.uzbmb.uz saytidagi shaxsiy kabinetlaridan kirish guvohnomasini yuklab olishlari lozim.
Kirish guvohnomasida imtihonning aniq sanasi, vaqti hamda o‘tkazilish joyi ko‘rsatilgan. Imtihon kuni ishtirokchilar o‘z vaqtida kelishlari, shaxsini tasdiqlovchi pasport yoki ID-karta va kirish guvohnomasini o‘zlari bilan olib kelishlari zarur.
Shuni ta’kidlash joizki, ijodiy imtihon natijalari faqat talabalar ona tili, matematika va O‘zbekiston tarixi fanlaridan majburiy testlarni muvaffaqiyatli topshirgandan so‘ng hisobga olinadi. Ushbu testlardan o‘tmagan taqdirda ijodiy imtihon natijalari bekor qilinadi.

Творческие экзамены для студентов пройдут 12-13 августа
На территории Республики Узбекистан 12-13 августа будут проводиться профессиональные (творческие) экзамены для студентов, желающих перевестись из зарубежных или частных учебных заведений в государственные высшие учебные заведения. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти экзамены будут организованы по направлениям, требующим специальных творческих способностей. Для участия в экзамене студенты должны скачать сертификат для входа из своих личных кабинетов на сайте my.uzbmb.uz.
В сертификате для входа указаны точная дата, время и место проведения экзамена. В день экзамена участники должны прийти вовремя, принести с собой удостоверение личности (паспорт или ID-карту) и сертификат для входа.
Следует отметить, что результаты творческого экзамена будут учитываться только после успешной сдачи обязательных тестов по родному языку, математике и истории Узбекистана. В случае неуспешной сдачи этих тестов результаты творческого экзамена будут аннулированы.