Bekaobodda poraxo‘rlik qilgan xodim 6 yilga qamaldi
Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, Bekaobod shahrida Tashkent viloyati hududida jinoyat sodir etganlik uchun sud hukmi chiqarildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xodimlar tomonidan Bekaobod shahrida majburiy ijro byurosi xodimi, 1989 yilda tug‘ilgan shaxs ushlangan. U pul mablag‘larini olish vaqtida qo‘lga olingan bo‘lib, unda jami 13 million so‘m miqdoridagi pul bor edi.
Tekshiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, ilgari u 450 AQSh dollari va 1,3 million so‘mni olgan. Ushbu pullar evaziga u Bekaobod tumani aholisi uchun aliment qarzlari sababli chet elga chiqish taqiqini olib tashlashni va’da qilgan.
Bekaobod tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudida ushbu shaxs O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 2-qismi, "Poraxo‘rlik olish" va 3-qismi, "Firibgarlik" moddalarida aybdor deb topildi. Sud hukmi bilan unga 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shuningdek, u 2 yil davomida huquqni muhofaza qilish organlarida va boshqa davlat tashkilotlarida ishlash taqiqlandi. Bu holat jinoyatga qarshi kurashish va davlat idoralaridagi korrupsiyaga nisbatan qat’iy choralar ko‘rilayotganini ko‘rsatadi.

В Бекаабаде сотрудник, занимавшийся взяточничеством, был приговорен к 6 годам тюремного заключения
По информации пресс-службы Государственной службы безопасности, в городе Бекаабад, расположенном в Ташкентской области, был вынесен судебный приговор за совершение преступления. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками в Бекаабаде был задержан работник бюро принудительного исполнения, родившийся в 1989 году. Он был задержан во время получения денежных средств, при этом у него было в общей сложности 13 миллионов сумов.
В ходе проверки выяснилось, что ранее он получил 450 долларов США и 1,3 миллиона сумов. За эти деньги он пообещал снять запрет на выезд за границу для жителей Бекаабадского района из-за долгов по алиментам.
В суде по уголовным делам Бекаабадского района этот человек был признан виновным по части 2 статьи "Получение взятки" и части 3 статьи "Мошенничество" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Судом ему назначено наказание в виде лишения свободы на срок 6 лет.
Кроме того, ему запрещено работать в правоохранительных органах и других государственных учреждениях в течение 2 лет. Этот случай показывает, что принимаются строгие меры против преступности и коррупции в государственных органах.