Mehnat sohasida yangi tartib va jarimalar joriy etiladi
O‘zbekiston hukumati mehnat munosabatlari sohasida bir qator o‘zgartirishlarni joriy etishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Asosiy takliflar qatorida quyidagilar mavjud: elektron raqamli imzo va yuzni aniqlash tizimlari orqali tasdiqlangan hujjatlar shaxsiy imzo qo‘yilgan qog‘oz hujjatlar bilan tenglashtiriladi; elektron mehnat daftarchasi mavjud bo‘lganda qog‘oz mehnat daftarchalaridan voz kechiladi; xodimlarni ishga qabul qilish va lavozimni o‘zgartirish tartibi soddalashtiriladi; mehnat organlari tomonidan yuborilgan nomzodlarni ishga qabul qilishdan bosh tortish bo‘yicha hisobot berish va javobgarlik bekor qilinadi. 2026 yildan boshlab qurilish sohasida norasmiy bandlikka yo‘l qo‘yganlik uchun “Shaffof qurilish” reytingini pasaytirish tizimi joriy etiladi.
Bunday qonunbuzarliklar uchun 30 dan 100 gacha bazaviy hisoblash miqdorida jarimalar qo‘llanadi. Ushbu o‘zgarishlar mehnat bozorining samaradorligini oshirish va qonuniy mehnatni rag‘batlantirishga xizmat qiladi.

В сфере труда вводятся новые правила и штрафы
Правительство Узбекистана готовится к введению ряда изменений в области трудовых отношений. Об этом сообщает Upl.uz.
К основным предложениям относятся следующие: документы, подтвержденные через электронную цифровую подпись и системы распознавания лиц, приравниваются к бумажным документам с личной подписью; при наличии электронного трудового книжки от бумажных трудовых книжек отказываются; процедура приема на работу и изменения должности упрощается; отменяется отчетность и ответственность за отказ в приеме на работу кандидатов, направленных трудовыми органами. С 2026 года вводится система снижения рейтинга "Прозрачное строительство" за неформальную занятость в строительной сфере.
За такие правонарушения применяются штрафы в размере от 30 до 100 базовых расчетных величин. Эти изменения направлены на повышение эффективности трудового рынка и стимулирование легальной занятости.