Samarqandda gazdan noqonuniy foydalanish to‘xtatildi
Energetika vazirligi matbuot xizmati tomonidan tabiiy gazning noqonuniy ishlatilishi to‘xtatildi, deb xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari va gaz ta’minoti tashkiloti mutaxassislari bilan hamkorlikda Samarqand viloyatining Akdaryon tumanida nazorat tadbirlari o‘tkazildi. Tadbir davomida "Navro‘z" mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan "N.
B. S." mas’uliyati cheklangan jamiyati tarkibidagi umumiy ovqatlanish nuqtasining oshxonasi gaz ta’minotiga noqonuniy ulanganligi aniqlanadi.
Tashkilotning mas’ul shaxslari barcha kerakli uskunalarni o‘zlari ruxsatsiz va oddiy suv uchun mo‘ljallangan rezina shlang yordamida gaz tarmog‘iga ulashganligi ma’lum bo‘ldi. Ushbu holat bo‘yicha tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi.
Umumiy zarar summasi 1 milliard 244 million so‘mni tashkil etadi. Hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 4-qismi "O‘g‘rilik" moddasi bo‘yicha aybdor shaxslarga nisbatan jinoiy javobgarlik qo‘zg‘atilishi mumkin. Bu esa ularga 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishini anglatadi.

В Самарканде незаконное использование газа прекращено
Пресс-служба Министерства энергетики сообщила, что незаконное использование природного газа прекращено. Об этом сообщает Upl.uz.
Совместно с сотрудниками правоохранительных органов и специалистами газоснабжающей организации были проведены контрольные мероприятия в Акдарьонском районе Самаркандской области. В ходе мероприятия было установлено, что кухня точки общественного питания, расположенная на территории гражданского собрания махалли "Навруз", подключена к газоснабжению незаконно.
Ответственные лица организации подключили все необходимые оборудования без разрешения и с помощью резинового шланга, предназначенного для обычной воды. По данному факту были оформлены соответствующие документы.
Общая сумма ущерба составляет 1 миллиард 244 миллиона сумов. Документы были переданы правоохранительным органам.
В отношении виновных лиц может быть возбуждено уголовное дело по части 4 статьи "Кража" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Это означает, что им может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 15 лет.