Toshkent yaqinida yirik bozor yong‘inda zarar ko‘rdi
Toshkent yaqinidagi “Uch Qahramon” bozori hududida 11 avgust kechasi katta yong‘in yuz berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yong‘in natijasida savdo majmuasining katta qismi zarar ko‘rdi. Toshkent viloyati Ichki ishlar bosh boshqarmasining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, yong‘in bozor maydonining taxminan 40 foizini qamrab oldi.
Hududiy Ichki ishlar boshqarmasi tergov bo‘limi ushbu holat bo‘yicha darhol jinoyat ishi qo‘zg‘adi. Tergov O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 259-moddasi, 2-qismi “b” bandi bo‘yicha olib borilmoqda.
Ushbu modda yong‘in xavfsizligi qoidalarini buzish natijasida og‘ir oqibatlar yuzaga kelganda javobgarlikni nazarda tutadi. Hozirda tergov guruhi hodisaning aniq sabablarini aniqlash uchun zarur barcha chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Tergov yakunlangach, natijalar jamoatchilikka taqdim etiladi. Bozordagi savdo majmuasining umumiy maydoni 20 ming kvadrat metrni tashkil etadi.
Yong‘inni o‘chirish va qutqaruv xizmatlarining tezkor hamkorligi tufayli olovning tarqalishi oldi olindi va 12 ming kvadrat metr maydondagi do‘konlar va binolar saqlab qolinishi mumkin bo‘ldi. Eng muhimi, hodisa oqibatida fuqarolar va favqulodda vaziyatlar xizmatlari xodimlari orasida jabrlanganlar yoki halok bo‘lganlar qayd etilmadi.
Yong‘in haqida signal Favqulodda vaziyatlar vazirligining boshqaruv punkti soat 02:22 da kelib tushdi. Besh daqiqa o‘tib, 02:29 da birinchi yong‘in o‘chirish va qutqaruv bo‘linmalari voqea joyiga yetib bordi.
Yong‘inni o‘chirishda jami 10 ta asosiy va maxsus texnika vositalari jalb qilindi. Ochiq olovni to‘liq bartaraf etish uchun ikki soatdan ortiq vaqt talab qilindi.
No rasmiy manbalarga ko‘ra, bozordagi eng katta zarar asosan kiyim-kechak bo‘limiga yetkazildi. Yong‘inning tez tarqalishiga yonuvchan mahsulotlarning ko‘pligi va ehtimoliy ravishda savdo pavilonlari orasida doimiy yong‘inga qarshi to‘siqlarning mavjud emasligi sabab bo‘ldi.
Bu esa ko‘plab do‘konlarning butunlay yonib ketishiga olib keldi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bilan tasdiqlangan yong‘inga qarshi xavfsizlik qoidalariga muvofiq, ko‘p odamlar to‘planadigan joylarda, jumladan yirik bozorlarda maxsus chora-tadbirlar ishlab chiqilishi va amalga oshirilishi shart.
Bu choralar orasida evakuatsiya rejalarining mavjudligi, yong‘inni dastlabki bosqichda o‘chirish uchun vositalarning ishlash holatida bo‘lishi va maxsus texnika uchun erkin yo‘llarning ta’minlanishi kiradi.

Вблизи Ташкента крупный рынок пострадал от пожара
Ночью 11 августа на территории рынка "Уч Героев" рядом с Ташкентом произошел крупный пожар. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате пожара значительная часть торгового комплекса пострадала. По официальным данным Главного управления внутренних дел Ташкентской области, пожар охватил примерно 40 процентов площади рынка.
Следственный отдел территориального управления внутренних дел незамедлительно возбудил уголовное дело по данному факту. Расследование проводится по части 2 статьи 259 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Данная статья предусматривает ответственность за возникновение тяжелых последствий в результате нарушения правил пожарной безопасности. В настоящее время следственная группа проводит все необходимые мероприятия для установления точных причин происшествия.
По завершении расследования результаты будут представлены общественности. Общая площадь торгового комплекса на рынке составляет 20 тысяч квадратных метров.
Благодаря оперативному взаимодействию служб по тушению пожара и спасения удалось предотвратить распространение огня, и сохранить магазины и здания на площади 12 тысяч квадратных метров. Что наиболее важно, в результате происшествия не было зафиксировано пострадавших или погибших среди граждан и сотрудников служб экстренного реагирования.
Сигнал о пожаре поступил в пункт управления Министерства по чрезвычайным ситуациям в 02:22. Через пять минут, в 02:29, первые подразделения по тушению пожара и спасения прибыли на место происшествия.
Всего для тушения пожара было привлечено 10 основных и специальных технических средств. Для полного ликвидации открытого огня потребовалось более двух часов.
По неофициальным данным, наибольший ущерб на рынке был причинен в основном отделу одежды. Быстрое распространение пожара было вызвано большим количеством горючих материалов и, возможно, отсутствием постоянных противопожарных барьеров между торговыми павильонами.
Это привело к полному сгоранию многих магазинов. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан, в местах массового скопления людей, включая крупные рынки, должны быть разработаны и реализованы специальные меры по пожарной безопасности.
К таким мерам относятся наличие планов эвакуации, исправность средств для тушения пожара на начальном этапе и обеспечение свободных путей для специальной техники.