Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan soxta pul aylanmasining oldi olindi, deb xabar bermoqda matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xizmat xodimlari va Bosh prokuratura huzuridagi Kokand shahar boshqarmasi xodimlari hamkorligida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida 2003 yilda tug‘ilgan mahalliy fuqaro ushlanib, u shartli xaridorga 50 million so‘mlik soxta pulni 8 million haqiqiy so‘mga sotgan.
Uyini tekshirishda turli nominaldagi soxta banknotalar, jumladan 50 ming, 100 ming va 200 ming so‘mliklar, shuningdek, 100 dollarlik soxta banknotalar aniqlandi. Umumiy hisobda 315,5 million so‘mlik va 120 ming dollarlik soxta pul qo‘lga olindi.
Mazkur holat bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda. Soxta pul mablag‘lari dalil sifatida musodara qilindi.

DXX получила поддельные деньги
Государственная служба безопасности сообщает, что была предотвращена подделка денежных средств, сообщает пресс-служба. Об этом сообщает Upl.uz.
Специальная оперативная акция была проведена совместно с сотрудниками службы и управления прокуратуры города Коканд. В ходе мероприятия был задержан местный гражданин, родившийся в 2003 году, который продал условному покупателю поддельные деньги на сумму 50 миллионов сумов за 8 миллионов настоящих сумов.
При проверке его жилья были обнаружены поддельные банкноты различных номиналов, включая 50 тысяч, 100 тысяч и 200 тысяч сумов, а также поддельные банкноты по 100 долларов. В общей сложности было изъято поддельных денег на сумму 315,5 миллиона сумов и 120 тысяч долларов.
По данному факту возбуждено уголовное дело, проводятся следственные действия. Поддельные денежные средства были изъяты в качестве доказательства.