Surxondaryoda gaz quyish shoxobchasida yong‘in bartaraf etildi
13 avgust kuni soat 13:00 larda Surxondaryo viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasiga Shurchin tumani “Okkurgon” mahallasida joylashgan suyuqlashtirilgan gaz quyish shoxobchasida yong‘in haqida xabar kelib tushdi. Soat 13:07 da voqea joyiga sakkizta yong‘in-qutqaruv guruhi yetib bordi va yong‘inni o‘chirishga kirishdi.
Bir daqiqa ichida yong‘in mahalliylashtirildi, soat 13:16 da esa to‘liq bartaraf etildi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘in avtotanki orqali propan gazini quyish jarayonida texnologik qoidalar buzilishi natijasida yuzaga kelgan.
Yong‘inning aniq sabablari va moddiy zarar miqdori tergov jarayonida aniqlanadi. Voqea joyiga viloyat va tuman Favqulodda vaziyatlar boshqarmalari rahbarlari kelishdi.

В Сурхандарье ликвидирован пожар на газозаправочной станции
В пресс-службе Министерства по чрезвычайным ситуациям была предоставлена информация. Об этом сообщает Upl.uz.
13 августа в 13:00 в Управление по чрезвычайным ситуациям Сурхандарьинской области поступило сообщение о пожаре на газозаправочной станции, расположенной в махалле "Оккургон" Шурчинского района. В 13:07 на место происшествия прибыли восемь пожарно-спасательных групп и приступили к тушению пожара.
В течение одной минуты пожар был локализован, а в 13:16 полностью ликвидирован. Согласно предварительным данным, пожар возник в результате нарушения технологических правил при заправке пропанового газа через автотанк.
Точные причины пожара и размер материального ущерба будут установлены в ходе расследования. На место происшествия прибыли руководители областных и районных управлений по чрезвычайным ситуациям.