Toshkentda sayyohlik firibgarlari ushlanganligi aniqlandi
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanida 1997 yilda tug‘ilgan Buxoro viloyati fuqarosi ushlanganligi haqida Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati ma’lum qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu shaxs 3000 AQSh dollari miqdoridagi avansni olgan vaqtida qo‘lga olingan. Surishtiruv davomida aniqlanishicha, u o‘zini yirik sayyohlik kompaniyasi xodimi sifatida tanishtirib, Toshkent shahri, Toshkent viloyati va Qashqadaryo viloyatidan bo‘lgan uch nafar fuqaroning ishonchini qozongan.
U ularga Xorvatiyada ishlash uchun zarur bo‘lgan barcha hujjatlarni rasmiylashtirishni va’da qilgan hamda bunday xizmatlari uchun jami 6000 dollar talab qilgan. Shu tarzda Namangan viloyatining Yangi-Namangan tumanida 1999 yilda tug‘ilgan Namangan shahri fuqarosi 3900 dollar avans olgan vaqtida ushlangan.
Tekshiruv natijasida u uch nafar fuqarga Xorvatiyada ishga joylashishda yordam berish va barcha zarur hujjatlarni tayyorlash uchun jami 7800 dollar pul olganligi ma’lum bo‘ldi. Ikkala holatda ham O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” moddasi 2-qismi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan bo‘lib, bu jinoyat uchun besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilangan.

В Ташкенте были задержаны туристические мошенники
Сотрудники внутренних дел сообщили о задержании гражданина Бухарской области, родившегося в 1997 году, в районе Яккасарай города Ташкента. Об этом сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности.
Данный человек был задержан в момент получения аванса в размере 3000 долларов США. В ходе расследования выяснилось, что он представился сотрудником крупной туристической компании и завоевал доверие трех граждан из города Ташкента, Ташкентской области и Кашкадарьинской области.
Он пообещал им оформить все необходимые документы для работы в Хорватии и запросил за такие услуги в общей сложности 6000 долларов. Таким образом, гражданин города Наманган, родившийся в 1999 году, был задержан в момент получения аванса в 3900 долларов в Наманганском районе.
В результате проверки выяснилось, что он получил в общей сложности 7800 долларов за помощь трем гражданам в трудоустройстве в Хорватии и подготовке всех необходимых документов. В обоих случаях было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи "Мошенничество" Уголовного кодекса Республики Узбекистан, за которое предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок до пяти лет.