Bosh prokuratura huzuridagi departament matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, noqonuniy mining-ferma tashkil etgan fuqaro aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bulakbashi tuman boshqarmasi xodimlari, Milliy xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Shirmonbulok mahallasida yashovchi fuqaroning uyi tekshirildi va u yerda noqonuniy mining-ferma faoliyati aniqlangan.
Umumiy hisobda, beshta maxsus uskuna elektr tarmog‘iga noqonuniy ulanganligi aniqlanib, energiya ta’minoti tashkilotiga yetkazilgan zarar 157,9 million so‘mni tashkil etdi. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “O‘g‘rilik” hamda “Mining faoliyatini noqonuniy amalga oshirish” moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Незаконная деятельность горнодобывающей фермы раскрыта
По информации пресс-службы департамента при Генеральной прокуратуре, был выявлен гражданин, организовавший незаконную майнинговую ферму. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники управления Булокбашинского района совместно с Национальной службой безопасности и органами внутренних дел провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был проверен дом гражданина, проживающего в махалле Ширмонбулак, и там была выявлена незаконная деятельность майнинговой фермы.
В общей сложности было установлено, что пять специальных устройств были незаконно подключены к электрической сети, и причиненный ущерб энергетической компании составил 157,9 миллиона сумов. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям "Кража" и "Незаконная деятельность в области майнинга" Уголовного кодекса Республики Узбекистан.