Navbahorda qoramol o‘g‘irlagan guruh qo‘lga olindi
Navbahor viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmatining xabar berishicha, jinoyatchilik guruhining a’zolari qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari yirik qoramol o‘g‘irlanishi haqidagi murojaatlar asosida tezkor-qidiruv tadbirlarini amalga oshirdi. Nurata, Navbahor va Xatirchi tumanlaridan jami 15 ta uy hayvonlari o‘g‘irlanganligi bo‘yicha arizalar kelib tushdi.
Umumiy zarar taxminan 100 million so‘mni tashkil etadi. O‘tkazilgan surishtiruv natijasida aniqlanishicha, Navbahor tumanida yashovchi 30 yoshli shaxs jinoyatchilik guruhini tashkil qilgan.
Guruh tarkibida 1981, 1995 va 2003 yillarda tug‘ilgan uch nafar erkak ham bor edi. Jinoyatchilar 2024 yil aprel oyining oxiridan boshlab faoliyat yurita boshlagan.
Ular birinchi bo‘lib Navbahor tumanidagi “Mirzo Ulug‘bek” mahallasidan bir bosh sigirni 8 million so‘mga o‘g‘irlagan. Kichik tanaffuslar bilan jinoyatlarini davom ettirgan.
Ammo 2025 yil iyun oyida Nurata tumanidan yana bir sigirni o‘g‘irlab, uni “Matiz” avtomobiliga yuklayotgan vaqtlarida yo‘l-patrul xizmati xodimi tomonidan to‘xtatilib, jinoyatchilik guruhi fosh etildi. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “O‘g‘rilik” moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

В Навбахоре была задержана группа, которая украла скот
По сообщению пресс-службы управления внутренних дел Навбахорского района, члены преступной группы были задержаны. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники органов внутренних дел провели оперативно-розыскные мероприятия на основании обращений о крупных кражах скота. В общей сложности поступило 15 заявлений о похищении домашних животных из Нурата, Навбахора и Хатирчи.
Общий ущерб составляет примерно 100 миллионов сумов. В ходе проведенного расследования было установлено, что 30-летний человек, проживающий в Навбахорском районе, организовал преступную группу.
В состав группы входили трое мужчин, родившихся в 1981, 1995 и 2003 годах. Преступники начали свою деятельность с конца апреля 2024 года.
Они первыми похитили одну корову из махалли "Мирзо Улугбек" в Навбахорском районе за 8 миллионов сумов. С небольшими перерывами они продолжали свои преступления.
Однако в июне 2025 года, похитив еще одну корову из Нурата и загружая ее в автомобиль "Матиз", они были остановлены сотрудником дорожно-патрульной службы, и преступная группа была раскрыта. По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье "Кража" Уголовного кодекса Республики Узбекистан.