Sergelida giyohvand moddalar tarqatuvchisi qo‘lga olindi
Toshkent shahar IIBB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand moddalar bilan bog‘liq zakladkalarni tarqatgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari hamda Milliy xavfsizlik xizmati vakillari bilan hamkorlikda Sergeli tumanida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida bir fuqaro to‘xtatilib, tekshiruvdan o‘tkazildi va uning shaxsiy buyumlaridan 64 dona giyohvand modda qadoqlari topildi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxs ilgari to‘qqiz marta turli jinoyatlarda, jumladan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “O‘g‘rilik”, “Firibgarlik” va “Talonchilik” moddalarida ayblanib, sudlangan. Mazkur holat yuzasidan unga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi — “Giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar, ularni sotish maqsadida amalga oshirilgani” bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Jinoyat sodir etgan shaxsga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlanishi mumkin. Ichki ishlar organlari va Milliy xavfsizlik xizmati giyohvand moddalarga qarshi kurashda faol ish olib bormoqda.
Ushbu holat qonun ustuvorligini ta’minlash va fuqarolar xavfsizligini kafolatlash borasida muhim qadam hisoblanadi.

Sergelida задержан распространитель наркотиков
По сообщению пресс-службы ГУВД города Ташкента, задержан человек, распространявший закладки с наркотиками. Об этом сообщил Upl.uz.
Совместно с сотрудниками органов внутренних дел и представителями Службы национальной безопасности в Сергелийском районе проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был остановлен и проверен один гражданин, у которого при личном досмотре обнаружено 64 упаковки с наркотическим веществом.
Как стало известно, данный человек ранее был судим девять раз по различным преступлениям, в том числе по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Кража», «Мошенничество» и «Грабеж». По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 273 часть 5 Уголовного кодекса Республики Узбекистан — «Незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, совершённые с целью их сбыта».
Лицу, совершившему преступление, может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет. Органы внутренних дел и Служба национальной безопасности активно ведут борьбу с наркотиками.
Данный случай является важным шагом в обеспечении верховенства закона и гарантии безопасности граждан.