Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan pora evaziga ishga joylashtirishni va’da qilgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu holat bo‘yicha SGB xodimlari hamda Bosh prokuratura departamenti xodimlari hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. Tadbir davomida Shahrisabz tuman Favqulodda vaziyatlar bo‘limining ma’muriy binosida yuqori martabali xodim pora sifatida oldindan maxsus kimyoviy modda bilan belgilangan 3500 AQSh dollari miqdorida avans pul olganida ushlangan.
Surishtiruv natijasida aniqlanishicha, ushbu shaxs jami 6000 AQSh dollari evaziga Shahrisabz va Chirakchi tumanlaridagi yong‘in-qutqaruv bo‘limlariga haydovchi lavozimlariga ishga joylashtirishda yordam berishni va’da qilgan. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” hamda “Pora berish” moddalariga asosan jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

Сотрудник SGB устроил на работу за взятку
Сотрудник, обещавший устроить на работу за взятку, был задержан сотрудниками Государственной службы безопасности. Об этом сообщил Upl.uz.
По данному факту сотрудники СГБ совместно с сотрудниками департамента Генеральной прокуратуры провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия в административном здании отдела по чрезвычайным ситуациям Шахрисабзского района был задержан высокопоставленный сотрудник, который получил аванс в размере 3500 долларов США в качестве взятки, заранее помеченной специальным химическим веществом.
В результате расследования выяснилось, что данный человек обещал помочь устроиться на работу на должности водителей в пожарно-спасательные подразделения Шахрисабзского и Чиракчинского районов за общую сумму в 6000 долларов США. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Мошенничество» и «Дача взятки».