Sifat kafolatlanmagan dorilar savdosi to‘xtatildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan sifat kafolatlanmagan dori vositalarining realizatsiyasi to‘xtatib qo‘yilgani haqida ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Angren shahar Bosh prokuratura Departamenti xodimlari va Toshkent viloyati bojxona boshqarmasi vakillari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida M.O.
mas’uliyati cheklangan jamiyati farmatsevtining noqonuniy ravishda "Al’bureks 100 ml" nomli dori vositasini sotayotganligi aniqlanib, ushlangan. Ushbu dori vositasiga sifat va kelib chiqishini tasdiqlovchi hujjatlar mavjud emas edi.
Jinoyatchi mijozga 300 dona dori vositasini sotishga urinib, buning evaziga 31 400 AQSh dollari va 52 million so‘m olgan. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining dori vositalari va tibbiyot buyumlarini sifatiga oid talablarni buzish, ularni noqonuniy ishlab chiqarish, saqlash, tashish va sotish, shuningdek, retsept bo‘yicha kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni sotishda qo‘yilgan tartib-qoidalarning buzilishi bilan bog‘liq moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Qonuniy choralar ko‘rilmoqda va bunday holatlarning oldini olishga qaratilgan ishlar davom ettirilmoqda.

Продажа лекарств без гарантии качества приостановлена
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о приостановке реализации лекарственных средств без гарантии качества. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники Департамента Генеральной прокуратуры города Ангрен совместно с представителями Таможенного управления Ташкентской области провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия было выявлено, что фармацевт общества с ограниченной ответственностью М.О. незаконно продавал лекарственное средство под названием "Альбурекс 100 мл" и был задержан. Для данного лекарственного средства отсутствовали документы, подтверждающие качество и происхождение.
Преступник пытался продать клиенту 300 единиц лекарственного средства, за что получил 31 400 долларов США и 52 миллиона сум. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан, связанным с нарушением требований к качеству лекарственных средств и медицинских изделий, их незаконным производством, хранением, перевозкой и продажей, а также нарушением правил продажи сильнодействующих веществ по рецепту.