Toshkent shahar IIBB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand moddalar noqonuniy aylanmasida ishtirok etgan shaxslar qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan Yangihayot tumani hududida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida uch nafar erkak shaxsning shaxsiy ko‘riklari va yashash joylari tekshirildi.
Tekshiruvda ularning o‘zida hamda uylarda katta miqdorda turli giyohvand moddalar aniqlanib, jami 4,55 kilogramm giyohvand modda musodara qilindi. Shulardan biri aniqlangan giyohvand moddalarning shaxsiy ehtiyojlari uchun saqlangani haqida ma’lumot berdi.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi — “Giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar, shu jumladan ularni sotish” bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda ushbu shaxslar protsessual tartibda ushlangan bo‘lib, ularga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Ichki ishlar organlari tomonidan qonuniylikni ta’minlash va giyohvandlikka qarshi kurashishda barcha zarur choralar ko‘rilmoqda.

В Ташкенте раскрыта торговля наркотиками
По сообщению пресс-службы ГУВД города Ташкента, задержаны лица, участвовавшие в незаконном обороте наркотиков. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел в районе Янгиҳайот проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия были проведены личные досмотры и проверки мест проживания трех мужчин.
В ходе проверки у них и в домах обнаружено большое количество различных наркотических веществ, всего изъято 4,55 килограмма наркотиков. Один из них сообщил, что обнаруженные наркотики хранились для личного пользования.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 273 часть 5 Уголовного кодекса Республики Узбекистан — «Незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, в том числе их сбыт». В настоящее время указанные лица задержаны в порядке процессуального задержания, им грозит наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет.
Органы внутренних дел принимают все необходимые меры для обеспечения законности и борьбы с наркоманией.