O‘zbekistonliklar Qatarni ziyorat qilishni ko‘paytirdi
2025 yilning birinchi yarmida O‘zbekiston fuqarolarining turistik maqsadlarda Qatarni ziyorat qilish ko‘rsatkichi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 5,7 barobar oshdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, umumiy sayyohlar soni 5800 nafarga yetdi. Statistik tahlil shuni ko‘rsatadiki, sayohat maqsadlari uchun amalga oshirilgan safarlar ustunlik qilmoqda.
Shu yilning yanvar-iyun oylarida O‘zbekiston fuqarolarining Qatarni ziyorat qilish maqsadlari quyidagicha taqsimlandi: sayohat uchun 5029 kishi, qarindoshlarni ziyorat qilish uchun 644 kishi, xizmat safarida 114 kishi, ta’lim olish uchun 41 kishi hamda davolanish maqsadida 3 kishi qatnashdi. Qatarga bo‘lgan ortib borayotgan qiziqish ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish, madaniy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.

Узбекистанцы увеличили количество посещений Катара
В первой половине 2025 года количество граждан Узбекистана, посещающих Катар в туристических целях, увеличилось в 5,7 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает Upl.uz.
По данным Государственного комитета статистики, общее число туристов достигло 5800 человек. Статистический анализ показывает, что преобладают поездки, осуществляемые с туристическими целями.
В январе-июне этого года цели посещения Катара гражданами Узбекистана распределились следующим образом: 5029 человек — для путешествий, 644 человека — для посещения родственников, 114 человек — в служебных командировках, 41 человек — для получения образования и 3 человека — с целью лечения. Растущий интерес к Катару создает новые возможности для развития двусторонних отношений, укрепления культурных и экономических связей.