Namangan viloyatida moddiy foyda olish maqsadida noqonuniy diniy ta’lim berish holatlari aniqlandi, deb xabar beradi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbirlar o‘tkazildi. Tadbirlar davomida Namangan shahrida yashovchi, 1995 yilda tug‘ilgan shaxs bir necha kishini Balikchi ko‘chasidagi ko‘p qavatli uyda noqonuniy tarzda diniy bilimlarga o‘rgatgani aniqlandi.
Shuningdek, Namangan shahridagi “Ma’rifat” mahallasida yashovchi, 1974 yilda tug‘ilgan ayol 14 nafar voyaga yetmagan bolaga diniy ta’lim bergani va har biridan 1,5 million so‘mdan haq olgani ma’lum bo‘ldi. Yangi-Namangan tumanida esa “Mehnatobod” mahallasida yashovchi, 1983 yilda tug‘ilgan shaxs 10 nafar voyaga yetmagan qiz va 3 nafar voyaga yetgan fuqaroni noqonuniy tarzda o‘qitgani aniqlangan.
Bundan tashqari, Uychi tumanidagi “Mashad” mahallasida yashovchi 48 yoshli fuqaro bolalar uchun diniy mashg‘ulotlar o‘tkazgan. Shu kabi qonunbuzarliklarni 1975 va 1981 yillarda tug‘ilgan, Turakurgon va Namangan tumanlarida yashovchi ikki fuqaro ham sodir etgani qayd etildi.
Barcha noqonuniy diniy faoliyat bilan shug‘ullangan shaxslarga, shuningdek, farzandlarini tarbiyalash majburiyatlarini bajarmagan ota-onalarga nisbatan amaldagi qonunchilik asosida chora ko‘rildi. Mutasaddilar ta’kidlaganidek, mamlakatimizda dunyoviy ta’lim bilan bir qatorda diniy ta’lim olish uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan.
Shu sababli ota-onalar farzandlarini noqonuniy va shubhali diniy ta’lim berayotgan shaxslarga ishonib topshirishlari mumkin emas.

В Намангане выявлено незаконное религиозное образование
В Наманганской области выявлены случаи незаконного религиозного обучения с целью получения материальной выгоды, сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудниками Государственной службы безопасности проведены специальные оперативные мероприятия. В ходе мероприятий установлено, что житель города Наманган, родившийся в 1995 году, незаконно обучал религиозным знаниям нескольких человек в многоэтажном доме на улице Баликчи.
Также стало известно, что женщина, проживающая в махалле «Ма’рифат» города Наманган, родившаяся в 1974 году, обучала религии 14 несовершеннолетних детей и брала с каждого по 1,5 миллиона сумов. В районе Янги-Наманган в махалле «Мехнатобод» житель, родившийся в 1983 году, незаконно обучал 10 несовершеннолетних девочек и 3 совершеннолетних граждан.
Кроме того, 48-летний житель махалли «Машад» Уйчинского района проводил религиозные занятия для детей. Аналогичные нарушения были совершены двумя гражданами, родившимися в 1975 и 1981 годах, проживающими в районах Туракурган и Наманган.
В отношении всех лиц, занимавшихся незаконной религиозной деятельностью, а также родителей, не выполнявших обязанности по воспитанию детей, приняты меры в соответствии с действующим законодательством. Как отметили ответственные лица, в нашей стране созданы все условия для получения как светского, так и религиозного образования.
Поэтому родители не могут доверять своих детей лицам, которые предоставляют незаконное и сомнительное религиозное образование.