Islom sivilizatsiyasi markazida yong‘in bo‘ldi
Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi matbuot xizmatida ma’lumot e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
19 avgust kuni soat 11:00 larda poytaxtning Olmazor tumani, Zarkaynar ko‘chasida joylashgan Islom sivilizatsiyasi markazi binosining tomida yong‘in yuz berdi. Hodisa joyiga Favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari zudlik bilan yetib kelib, yong‘inni o‘chirishga kirishdilar.
Soat 11:32 da yong‘in mahalliylashtirilib, ikki daqiqadan so‘ng to‘liq o‘chirilgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘inning sababi issiqlik izolyatsiyasi materiallarini o‘rnatish jarayonida texnologik qoidalar buzilishi bo‘ldi.
Yong‘in natijasida binoning tomida 19 kvadrat metr issiqlik izolyatsiyasi materiali zarar ko‘rdi. Halokatda hech kim jarohat olmadi.
Favqulodda vaziyatlar boshqarmasidan bildirilishicha, binoda noyob eksponatlar saqlanmagan. Hodisa joyiga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov tashrif buyurib, yong‘inning oqibatlari bilan tanishdi.

В центре исламской цивилизации произошёл пожар
В пресс-службе Главного управления по чрезвычайным ситуациям города Ташкента опубликована информация. Об этом сообщил Upl.uz.
19 августа около 11:00 в здании Центра исламской цивилизации, расположенного на улице Заркайнар в районе Олмазор столицы, произошёл пожар на крыше. Сотрудники службы чрезвычайных ситуаций незамедлительно прибыли на место происшествия и приступили к тушению пожара.
В 11:32 пожар был локализован, а через две минуты полностью потушен. По предварительным данным, причиной пожара стало нарушение технологических правил при установке теплоизоляционных материалов.
В результате пожара на крыше здания было повреждено 19 квадратных метров теплоизоляционного материала. В происшествии никто не пострадал.
По информации Главного управления по чрезвычайным ситуациям, в здании не хранились уникальные экспонаты. На место происшествия прибыл Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и ознакомился с последствиями пожара.