Latviyada ishga joylashish uchun pul olish holatlari aniqlanmoqda, deb xabar beradi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbirlar o‘tkazildi. Tadbirlar davomida Andijon viloyati, Oltinkul tumanida yashovchi, 1991 yilda tug‘ilgan shaxs ushlandi.
U mas’uliyati cheklangan jamiyatni ro‘yxatdan o‘tkazib, xorijda ishlashni istagan fuqarolarga maslahat xizmatlari ko‘rsatgan. U ijtimoiy tarmoqlar orqali Xorazm viloyati, Hazorasp tumanida yashovchi to‘rt kishi bilan ishonch o‘rnatib, ularga Latviya uchun ishga joylashish hujjatlarini tayyorlashda yordam berishni va’da qilgan.
Buning evaziga u 10 ming AQSh dollari miqdorida pul talab qilgan. Jinoyatchi Urganch shahrida talab qilingan pulni olgan paytda ushlangan.
Shu tarzda Toshkent viloyati, Angren shahri, 1997 yilda tug‘ilgan yana bir shaxs Andijon viloyatidan uch nafar fuqaroga ishonch bildirgan va ularga Latviya uchun ishga joylashish hujjatlarini rasmiylashtirishda yordam berishni va’da qilgan. U o‘z xizmatlari uchun 8 250 AQSh dollarini so‘ragan va oldindan 2 100 dollarni olgan paytda ushlangan.
Ikki holatda ham jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi va tergov harakatlari olib borilmoqda. Mazkur holatlar fuqarolarni firibgarlikdan himoya qilish va noqonuniy faoliyatlarning oldini olish maqsadida qat’iy nazoratga olingan.

Обнаружена мошенническая схема при трудоустройстве в Латвию
В Латвии выявляются случаи взимания денег за трудоустройство, сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками Государственной службы безопасности проведены специальные оперативные мероприятия. В ходе мероприятий был задержан житель Андижанской области, Ольтинкульского района, 1991 года рождения.
Он зарегистрировал общество с ограниченной ответственностью и оказывал консультационные услуги гражданам, желающим работать за границей. Через социальные сети он установил доверительные отношения с четырьмя жителями Хорезмской области, Хазарского района, и пообещал помочь им в подготовке документов для трудоустройства в Латвии.
Взамен он потребовал 10 тысяч долларов США. Преступник был задержан в городе Ургенч при получении требуемой суммы.
Аналогичным образом другой житель Ташкентской области, города Ангрен, 1997 года рождения, установил доверительные отношения с тремя гражданами из Андижанской области и пообещал помочь им в оформлении документов для трудоустройства в Латвии. За свои услуги он запросил 8 250 долларов США и был задержан при получении предварительной суммы в 2 100 долларов.
По обоим случаям возбуждены уголовные дела и ведутся следственные действия. Эти случаи находятся под строгим контролем с целью защиты граждан от мошенничества и предотвращения незаконной деятельности.
Государственная служба безопасности рекомендует гражданам трудоустраиваться только через официальные каналы.