Namanganda elektr o‘g‘riligi bo‘yicha jinoiy ish ochildi
Bosh prokuratura matbuot xizmati xabariga ko‘ra, noqonuniy elektr energiyasidan foydalanish holati bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari va boshqa idoralar vakillari bilan hamkorlikda Namangan viloyatining Davlatobod tumanida joylashgan “N.L.L.S.” MChJ faoliyati o‘rganildi. Tekshiruv natijasida aniqlanishicha, korxona mas’ul shaxslari elektr energiyasi iste’molini o‘lchov qurilmasiga tashqi ta’sir ko‘rsatgan, bu esa ko‘rsatkichlarning past ko‘rsatilishiga olib kelgan.
Natijada, jinoyatchilar noqonuniy ravishda 2,3 million kilovatt soat elektr energiyasini, jami 1 milliard 900 million so‘mlik miqdorda iste’mol qilgan. Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 4-qismi (“O‘g‘rilik”) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Bu moddaga ko‘ra, aybdor shaxslarga 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda.

В Намангане возбуждено уголовное дело по факту кражи электроэнергии
По сообщению пресс-службы Генеральной прокуратуры, возбуждено уголовное дело по факту незаконного использования электроэнергии. Об этом сообщил Upl.uz.
В сотрудничестве с сотрудниками правоохранительных органов и представителями других ведомств была проведена проверка деятельности ООО «N.L.L.S.», расположенного в Давлатободском районе Наманганской области. По результатам проверки было установлено, что ответственные лица предприятия оказали внешнее воздействие на прибор учета потребления электроэнергии, что привело к занижению показаний.
В результате преступники незаконно потребили 2,3 миллиона киловатт-часов электроэнергии на общую сумму 1 миллиард 900 миллионов сумов. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 169 часть 4 Уголовного кодекса Республики Узбекистан («Кража»).
Согласно этой статье, виновным лицам может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 15 лет. В настоящее время следственные действия продолжаются.