Noqonuniy pul olgan xodim qo‘lga olindi
Milliy xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabar berishicha, noqonuniy pul olgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Milliy xavfsizlik xizmati xodimlari va Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning hududiy boshqarmasi vakillari hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdilar. Tadbir davomida "Hududiy elektr tarmoqlari" aksiyadorlik jamiyatining "Energosavdo" filiali Altynsay bo‘limi xodimi 5 million so‘m olgan paytda ushlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, u mazkur pul evaziga paxta yetishtiruvchi fermer xo‘jaligi rahbariga elektr energiyasini qayta ta’minlash va elektr hisoblagichni qaytarib berishni va’da qilgan, garchi qarzdorlik mavjud bo‘lsa ham. Ushbu holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Bu tadbir mamlakatda qonun ustuvorligini ta’minlash va korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlarning bir qismidir. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan bunday holatlarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rilmoqda.

Сотрудник, получивший незаконные деньги, задержан
По сообщению пресс-службы Службы национальной безопасности, задержан человек, получивший незаконные деньги. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники Службы национальной безопасности и представители территориального управления Департамента при Генеральной прокуратуре совместно провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан сотрудник филиала "Энергосбыт" акционерного общества "Региональные электрические сети" Алтынсайского отделения при получении 5 миллионов сум.
Как стало известно, он пообещал руководителю фермерского хозяйства, выращивающего хлопок, за эту сумму возобновить электроснабжение и вернуть электросчетчик, несмотря на наличие задолженности. По данному факту возбуждено уголовное дело, ведутся следственные действия.
Это мероприятие является частью работы по обеспечению верховенства закона и борьбе с коррупцией в стране. Правоохранительные органы принимают строгие меры в отношении подобных случаев.