Telegramdagi firibgarlik botidan ehtiyot bo‘ling
Davlat Unitar Korxonasi “Kiberxavfsizlik Markazi” matbuot xizmati tomonidan ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
So‘nggi paytlarda O‘zbekiston fuqarolari Telegramdagi “@Muslimakreditbot” nomli bot yordamida firibgarlarga duch kelmoqda. Firibgarlar ushbu tizim orqali past foizli kredit olish xizmatini taklif qilib, shaxsiy ma’lumotlarni, jumladan, jismoniy shaxslarning shaxsiy identifikatsiya raqami, pasport ma’lumotlari, bank kartasi raqami va amal qilish muddatini so‘raydilar.
Keyinchalik ular kredit berilishi to‘g‘risida ijobiy javob berib, jarayonni boshlash uchun bank kartasiga pul o‘tkazishni talab qiladilar. Pul olingach, firibgarlar bilan bog‘lanish imkoni yo‘qoladi.
Markaz ma’lum qilishicha, ushbu Telegram-bot O‘zbekiston moliyaviy tashkilotlari bilan aloqasi yo‘q. Fuqarolarga shaxsiy ma’lumotlarini noma’lum shaxslarga bermaslik tavsiya etiladi.

По информации пресс-службы Государственного унитарного предприятия «Центр кибербезопасности». Об этом сообщает Upl.uz.
В последнее время граждане Узбекистана сталкиваются с мошенниками в Telegram с помощью бота под названием «@Muslimakreditbot». Мошенники через эту систему предлагают услуги по получению кредита под низкий процент, запрашивая личные данные, включая индивидуальный идентификационный номер физических лиц, паспортные данные, номер банковской карты и срок её действия.
Далее они дают положительный ответ о предоставлении кредита и требуют перевести деньги на банковскую карту для начала процесса. После получения денег связь с мошенниками теряется.
По информации Центра, данный Telegram-бот не имеет связи с финансовыми организациями Узбекистана. Гражданам рекомендуется не передавать личные данные неизвестным лицам.
Важно быть осторожными с такими мошенничествами в финансовой сфере. Всегда следует получать информацию из официальных источников и отказываться от сомнительных предложений.