Bloger milliy dushmanlik qo‘zg‘atishda ayblandi va qamaldi
Diqqatni jalb qilish maqsadida provokatsion videolarni joylagani uchun u uch yil bir oy muddatga ozodlikdan mahrum qilindi. Jazoni u koloniyalarda o‘tashga majbur bo‘ladi.
Toshkent viloyati fuqarosi bo‘lgan blogerga qarshi jinoiy ish bir necha oy oldin Janubiy Koreyada bo‘lgan paytda yozgan videolari asosida ochilgan. Ushbu videolarda O‘zbekiston fuqarolarini haqorat qiluvchi fikrlar mavjudligi aniqlangan.
Ekspertiza xulosasiga ko‘ra, bloger millatlararo dushmanlikni qo‘zg‘atishga uringan, milliy qadriyatlarni kamsitgan va diniy e’tiqodlar bo‘yicha kamsituvchi so‘zlar ishlatgan. Videolar huquqni muhofaza qiluvchi organlarning e’tiborini tortgach, V.
Yu. qidiruvga berildi.
Bloger 2024 yil 25 mart kuni O‘zbekistonga qaytganida Abu Dabidan kelgan zahoti ushlangan. Surishtiruv davomida u o‘z aybini tan olib, haqoratli materiallarni ko‘proq “hayp” va kuzatuvchilari sonini oshirish maqsadida joylaganini aytdi hamda vatandoshlaridan kechirim so‘radi.
Sud kollegiyasi V. Yu.ni O‘zbekiston Respublikasi jinoyat kodeksining 156-moddasi 2-qismi (milliy, irqiy, etnik yoki diniy dushmanlikni qo‘zg‘atish) va 158-moddasi 3-qismi (O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga tajovuz qilish) bo‘yicha aybdor deb topdi.
Hukm haqida ma’lumot Oliy sud matbuot xizmati tomonidan tasdiqlandi. Tomonlarga qonunda belgilangan tartibda apellyatsiya shikoyatini berish huquqi haqida ogohlantirish berildi.
O‘zbekistonda koloniyalar orasida koloniya-poseleniyelar eng yumshoq jazo muassasalaridan hisoblanadi. Bunday koloniyalarda mahkumlar nazoratsiz saqlanadi, ammo kuzatuv ostida bo‘ladi.
Ular koloniya hududida erkin harakat qilish huquqiga ega bo‘lib, ma’muriyat ruxsati bilan hududdan tashqarida ham harakatlanishlari mumkin.

Блогер обвинён в разжигании национальной вражды и заключён под стражу
В суде по уголовным делам города Нурафшон рассмотрено дело 26-летнего блогера В. Об этом сообщил Upl.uz.
Вынесен приговор в отношении Ю. Он известен в социальных сетях под псевдонимом «Абдуллоҳ».
За размещение провокационных видео с целью привлечения внимания он был приговорён к лишению свободы на три года и один месяц. Отбывать наказание он будет в колониях.
Против блогера, являющегося гражданином Ташкентской области, уголовное дело было возбуждено несколько месяцев назад на основании видео, записанных во время его пребывания в Южной Корее. В этих видео были выявлены оскорбительные высказывания в адрес граждан Узбекистана.
По заключению экспертизы, блогер пытался разжечь межнациональную вражду, унижал национальные ценности и использовал оскорбительные выражения по религиозному признаку. После того как видео привлекли внимание правоохранительных органов, В.
Ю. был объявлен в розыск.
Блогер был задержан сразу по прибытии из Абу-Даби в Узбекистан 25 марта 2024 года. В ходе следствия он признал свою вину и заявил, что размещал оскорбительные материалы в основном для создания «хайпа» и увеличения числа подписчиков, а также попросил прощения у соотечественников.
Судебная коллегия признала В. Ю. виновным по части 2 статьи 156 (разжигание национальной, расовой, этнической или религиозной вражды) и части 3 статьи 158 (посягательство на Президента Республики Узбекистан) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Информация о приговоре подтверждена пресс-службой Верховного суда. Стороны были предупреждены о праве подачи апелляционной жалобы в установленном законом порядке.
В Узбекистане колонии-поселения считаются одними из самых мягких исправительных учреждений. В таких колониях заключённые содержатся без строгого надзора, но под наблюдением.
Они имеют право свободно передвигаться по территории колонии и могут с разрешения администрации перемещаться за её пределы.