Toshkentda tuproq siljishi va noqonuniy qurilish aniqlandi
Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanida qurilish maydonchasida tuproq siljishi yuz berdi, bu holat tekshiruv boshlanishiga sabab bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tekshiruv natijasida ruxsatnoma hujjatlarida va qurilish ishlarida jiddiy buzilishlar aniqlangan. Hodisa «Dilbulok» MChJ hududida, «Lyuks Loyiha» kompaniyasi tomonidan qurilayotgan obyektda sodir bo‘ldi.
Baxtga qarshi, jabrlanuvchilar yo‘q, ammo voqea Qurilish va kommunal xizmatlar inspeksiyasi tomonidan tergov boshlanganiga sabab bo‘ldi. Rasmiy xabarga ko‘ra, tuproq siljishining asosiy sababi loyiha xatosi emas, balki texnik nosozlikdir.
Transformatorning buzilishi elektr energiyasining uzilishiga olib keldi, bu esa nasos uskunalarining ishlashini to‘xtatdi. Natijada, quduqqa kirayotgan yer osti suvlari chiqarib yuborilmay, darajasi xavfli darajada ko‘tarildi.
Bu holat tuproqning ortiqcha namlanishiga va tuproq siljishiga, shu jumladan yer osti avtoparkini qurish ishlari olib borilayotgan joylarda halokatga sabab bo‘ldi. Tekshiruv davomida qurilish ishlari belgilangan tartibga zid ravishda olib borilgani ma’lum bo‘ldi.
Turar joy majmuasi bir necha bloklarga bo‘lingan. «A» bloki hududiy inspeksiyada ro‘yxatga olingan, ammo rasmiy ravishda qonuniy bo‘lgan bu maydonda ham quruvchi normalarga rioya qilmagan.
Tekshiruvlar natijasida 11 ta qoidabuzarlik aniqlandi va «Lyuks Loyiha» kompaniyasi ikki marta ma’muriy javobgarlikka tortildi. «G4» bloki bilan bog‘liq vaziyat esa yanada jiddiy.
Ushbu blok loyihasi Arxitektura va shaharsozlik kengashi tomonidan tasdiqlangan bo‘lsa-da, u davlat tomonidan o‘tkaziladigan shaharsozlik hujjatlari ekspertizasidan o‘tmagan. Natijada, obyekt inspeksiyada ro‘yxatga olinmagan va unda boshlangan ishlar huquqiy jihatdan noqonuniy hisoblanadi.
Inspeksiya noqonuniy qurilish holati bo‘yicha to‘plangan ma’lumotlarni tegishli tartibda huquqni muhofaza qilish organlariga yuborgan. Bu voqea poytaxtda shaharsozlik qonunchiligiga rioya qilinishini nazorat qilish muammosini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
So‘nggi tekshiruvlar natijasida 59 ta obyekt bo‘yicha qurilish ishlari to‘xtatilgan. Toshkent hududining katta qismi liosli tuproqlardan tashkil topgan.
Ushbu tuproqlar yuqori teshikchanlikka ega bo‘lib, namlanganda mustahkamligini tez yo‘qotadi va sezilarli darajada pasayadi. Shu sababli, qurilish ishlarida, ayniqsa poydevor qo‘yishda va yer osti ishlarida texnologik talablar qat’iy bajarilishi zarur.

В Ташкенте выявлены оползни и незаконное строительство
В районе Яккасарай города Ташкента на строительной площадке произошел оползень, что стало причиной начала проверки. Об этом сообщил Upl.uz.
В ходе проверки были выявлены серьезные нарушения в разрешительной документации и строительных работах. Инцидент произошел на территории ООО «Дилбулок», на объекте, строящемся компанией «Люкс Лойиха».
К счастью, пострадавших нет, однако событие стало поводом для начала расследования Инспекцией по строительству и коммунальным услугам. По официальной информации, основной причиной оползня стала не ошибка проекта, а техническая неисправность.
Поломка трансформатора привела к отключению электроэнергии, что остановило работу насосного оборудования. В результате подземные воды, поступающие в колодец, не отводились, и их уровень опасно поднялся.
Это привело к избыточному увлажнению почвы и оползням, в том числе на участках, где ведутся работы по строительству подземного автопарка, что вызвало аварийную ситуацию. В ходе проверки выяснилось, что строительные работы велись с нарушением установленного порядка.
Жилой комплекс разделен на несколько блоков. Блок «А» зарегистрирован в территориальной инспекции, однако даже на этом официально законном участке застройщик не соблюдал нормы.
По результатам проверок выявлено 11 нарушений, и компания «Люкс Лойиха» дважды привлечена к административной ответственности. Ситуация с блоком «G4» еще более серьезная.
Хотя проект этого блока был утвержден Советом по архитектуре и градостроительству, он не прошел государственную экспертизу градостроительной документации. В результате объект не зарегистрирован в инспекции, и начатые там работы считаются незаконными с юридической точки зрения.
Инспекция направила собранные по факту незаконного строительства материалы в правоохранительные органы в установленном порядке. Этот случай вновь демонстрирует проблему контроля соблюдения градостроительного законодательства в столице.
По итогам последних проверок строительные работы приостановлены на 59 объектах. Большая часть территории Ташкента состоит из лёссовых почв.
Эти почвы обладают высокой пористостью, при увлажнении быстро теряют прочность и значительно снижаются по устойчивости. Поэтому при строительных работах, особенно при закладке фундамента и подземных работах, необходимо строго соблюдать технологические требования.