Almazar ko‘chalarida itlar xavfsizlikni ta’minlamayapti
Almazar tumanida istiqomat qiluvchi aholi ko‘chada yuruvchi itlardan norozi ekanliklarini bildirmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yaqinda O‘zbekistonda "Hayvonlarni identifikatsiyalash, ro‘yxatga olish va kuzatish to‘g‘risida" qonun qabul qilindi. Ushbu qonun uy hayvonlari egalari uchun majburiy ro‘yxatga olishni nazarda tutadi.
Biroq, bu chora-tadbirlar ko‘chada yashovchi itlarni nazorat qilish imkonini bermaydi. Masalan, Rossiya Federatsiyasida ko‘chada yuruvchi itlarni ushlash, sterilizatsiya qilish va chip bilan belgilash amaliyoti mavjud.
Ushbu jarayonlardan so‘ng itlar maxsus belgi bilan ko‘chaga qaytariladi. Bu belgilar orqali odamlar itning xavfsizligi va emlanganligini bilib olishadi.
Poytaxt aholisi ham ko‘chada yuruvchi itlar muammosi bilan duch kelmoqda. Almazar tumanidagi "Ziyokor" mahalla fuqarolar yig‘ini hududida bolalar maydonchasiga ko‘chada yuruvchi itlar to‘planib qolgan.
Har kecha va tonggacha itlar guruh bo‘lib bolalar maydonchasi yaqinida bo‘lib, o‘tuvchi odamlar va bolalarga nisbatan agressiv munosabat ko‘rsatmoqda. Qo‘shni uylar aholisi yuzaga kelgan vaziyatdan xavotirda.
Ular bir necha marta tegishli idoralarga murojaat qilgan bo‘lsalar-da, muammoni hal etish imkoni bo‘lmadi. Bu hududda yashovchi fuqarolar 2020 yilda ushbu yashash massivining Shavkat Mirziyoyev topshirig‘i bilan qurilganini ta’kidlamoqda.
Ular yashaydigan uylar asosan olimlar va pedagoglar uchun mo‘ljallangan. Aholi xavfsizligi va osoyishtaligi uchun ko‘chada yuruvchi itlar muammosiga jiddiy e’tibor qaratilishi zarur.

На улицах Алмазара собаки не обеспечивают безопасность
Жители района Алмазар выражают недовольство из-за собак, гуляющих по улицам. Об этом сообщает Upl.uz.
Недавно в Узбекистане был принят закон «Об идентификации, регистрации и контроле за животными». Этот закон предусматривает обязательную регистрацию домашних животных для их владельцев.
Однако эти меры не позволяют контролировать собак, живущих на улице. Например, в Российской Федерации существует практика отлова, стерилизации и маркировки собак на улице с помощью чипов.
После этих процедур собаки возвращаются на улицу с специальной меткой. По этим меткам люди могут узнать о безопасности и вакцинации собаки.
Жители столицы также сталкиваются с проблемой собак, гуляющих по улицам. В районе Алмазар, в микрорайоне «Зиёкор», на детской площадке собираются бездомные собаки.
Каждую ночь и до утра собаки группами находятся возле детской площадки и проявляют агрессивное поведение по отношению к прохожим и детям. Жители соседних домов обеспокоены сложившейся ситуацией.
Несмотря на неоднократные обращения в соответствующие органы, проблему решить не удалось. Жители этого района отмечают, что жилой массив был построен в 2020 году по поручению Шавката Мирзиёева.
Дома, в которых они живут, в основном предназначены для ученых и педагогов. Для безопасности и спокойствия населения необходимо уделить серьезное внимание проблеме бездомных собак.