Shahrisabz va Kitobda noqonuniy yog‘ ishlab chiqarildi
Joriy yilning so‘nggi kunlarida Shahrisabz va Kitob tumanlarida noqonuniy ravishda iste’molga yaroqsiz o‘simlik yog‘i ishlab chiqarilganligi aniqlanganligi haqida Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati xabar berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Departament xodimlari va ichki ishlar organlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida ikki fuqaro o‘zlarining yashash uchun mo‘ljallanmagan bino va inshootlarida paxta yog‘i ishlab chiqarishga mo‘ljallangan yashirin sexlar tashkil qilgani aniqlangan. Ushbu tadbirda jami 157 litr iste’molga yaroqsiz paxta yog‘i, 250 kilogramm kungaboqar urug‘i, shuningdek, maxsus texnika vositalari va ishlab chiqarishda foydalanilgan boshqa asbob-uskunalar musodara qilindi.
Mazkur holatlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Paxta urug‘laridan olingan mahsulotlarni noqonuniy ishlab chiqarish yoki aylantirish” moddasi asosida jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Ushbu choralar mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va noqonuniy faoliyatga qarshi kurashishni kuchaytirishga qaratilgan.

В Шахрисабзе и Китобе незаконно производилось масло
В последние дни текущего года в районах Шахрисабз и Китоб было выявлено незаконное производство непригодного для потребления растительного масла, сообщает пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе оперативных мероприятий, проведённых сотрудниками Департамента совместно с органами внутренних дел, было установлено, что два гражданина организовали скрытые цеха по производству хлопкового масла в зданиях и сооружениях, не предназначенных для проживания. В ходе этих мероприятий было изъято в общей сложности 157 литров непригодного для потребления хлопкового масла, 250 килограммов семян подсолнечника, а также специальная техника и другое оборудование, использованное в производстве.
По данным фактам возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Незаконное производство или оборот продукции из хлопковых семян». Эти меры направлены на обеспечение продовольственной безопасности в нашей стране и усиление борьбы с незаконной деятельностью.