Yunusobod tez yordam binosi ta’miri uchun ovoz so‘ralmoqda
Toshkent shahrining Yunusobod tumanida joylashgan 6-son tez tibbiy yordam bo‘limi xodimlari o‘z ish binosining holatiga jamoatchilik e’tiborini jalb qilish maqsadida tashabbus ko‘rsatdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda dastlab «Yunusobodliklar 24» telegram-kanalida ma’lumot berildi. Tibbiyot xodimlari mahalliy aholidan yordam so‘radi.
Ushbu bino tez yordam brigadalari joylashgan bo‘lib, xodimlarning aytishicha, uning holati qoniqarsiz va juda yomon. Bu esa xizmat ko‘rsatishda qiyinchiliklar tug‘dirmoqda.
Muammoni hal etish uchun bo‘lim jamoasi «Ochiq byudjet» portalidan foydalanishga qaror qildi. Mazkur platforma fuqarolarning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga mo‘ljallangan.
Saytda binoni to‘liq rekonstruksiya qilish taklifi joylashtirildi. Endi uning kelajagi xalq ovoz berish natijalariga bog‘liq.
Tibbiyot xodimlari fuqarolarni tashabbusga ovoz berishga chaqirmoqda. Agar loyiha yetarli ovoz yig‘ib g‘alaba qozonsa, davlat tomonidan bino kapital ta’miri va modernizatsiyasiga mablag‘ ajratiladi.
Bu esa tegishli hokimiyat organlarini ta’mirlash ishlarini moliyalashtirish rejasiga kiritishga majbur qiladi. Natijada, poytaxtning yirik tumanlaridan birida tez yordam xizmatining ish sharoiti yaxshilanadi.
«Ochiq byudjet» portali O‘zbekistonda byudjet jarayonining oshkoraligini oshirish va fuqarolarni mahalliy byudjet taqsimotiga jalb qilish maqsadida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning bir qismidir. Saytda g‘olib bo‘lgan loyihalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyalashtiriladi va ko‘plab byurokratik bosqichlar chetlab o‘tadi.

Для ремонта здания скорой помощи Юнусабада проводится голосование
Сотрудники 6-го отделения скорой медицинской помощи, расположенного в Юнусабадском районе города Ташкента, проявили инициативу, чтобы привлечь внимание общественности к состоянию своего рабочего здания. Об этом сообщил Upl.uz.
Сначала информация была опубликована в телеграм-канале «Юнусабадцы 24». Медицинские работники обратились за помощью к местным жителям.
Это здание является местом размещения бригад скорой помощи, и, по словам сотрудников, его состояние неудовлетворительное и очень плохое. Это создает трудности в оказании услуг.
Для решения проблемы коллектив отделения решил воспользоваться порталом «Открытый бюджет». Эта платформа предназначена для поддержки инициатив граждан.
На сайте было размещено предложение о полной реконструкции здания. Теперь его будущее зависит от результатов голосования населения.
Медицинские работники призывают граждан голосовать за инициативу. Если проект наберет достаточное количество голосов и победит, государство выделит средства на капитальный ремонт и модернизацию здания.
Это вынудит соответствующие органы власти включить ремонтные работы в план финансирования. В результате улучшатся условия работы службы скорой помощи в одном из крупных районов столицы.
Портал «Открытый бюджет» является частью масштабных реформ, направленных на повышение прозрачности бюджетного процесса в Узбекистане и вовлечение граждан в распределение местного бюджета. Победившие проекты финансируются напрямую, что позволяет обойти множество бюрократических этапов.