Angrenda noqonuniy elektr iste’moli aniqlanmoqda
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan noqonuniy elektr energiyasi iste’moli holatlari aniqlangani haqida ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Angren shahar bo‘limi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda, obodonlashtirish boshqarmasi mas’ullari Gulzor mahallasidagi transformatorning elektr iste’molini o‘lchov qurilmasiga tashqi ta’sir ko‘rsatgani aniqlangan. Ushbu transformator ko‘cha yoritgichi sifatida ishlatilgan.
Natijada, jami 289 million so‘mlik zarar yetkazilgan. Shuningdek, Urtachirchiq tumanida Yangiobod va Yorik mahallalarida yashovchi ikki fuqaro o‘z uylarini ruxsatsiz elektr tarmog‘iga ulab, jami 159,8 million so‘mlik zarar keltirganlari aniqlangan.
Ikkala holatda ham jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan va tergov harakatlari olib borilmoqda. Mazkur holatlar elektr energiyasidan noqonuniy foydalanishga qarshi kurashning davom etayotganligini ko‘rsatadi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar bunday holatlarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rmoqda. Elektr energiyasi iste’molida qonuniylik va tartibga rioya qilish har bir fuqaroning burchidir.

В Ангрене выявляется незаконное потребление электроэнергии
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о выявленных случаях незаконного потребления электроэнергии. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе проверки, проведённой сотрудниками Ангренского городского отдела, было установлено, что ответственные лица управления благоустройства повлияли на прибор учёта электроэнергии трансформатора в районе Гулзор. Этот трансформатор использовался в качестве уличного освещения.
В результате был нанесён ущерб на сумму 289 миллионов сумов. Также в Уртачирчикском районе было выявлено, что два жителя районов Янгиобод и Ёрик незаконно подключили свои дома к электросети, причинив ущерб на сумму 159,8 миллиона сумов.
По обоим случаям возбуждены уголовные дела и ведутся следственные действия. Эти случаи свидетельствуют о продолжающейся борьбе с незаконным использованием электроэнергии.
Правоохранительные органы принимают жёсткие меры в отношении подобных нарушений. Соблюдение законности и порядка в потреблении электроэнергии является обязанностью каждого гражданина.