2025 yil egizak chaqaloqlar soni hududlarda
2025 yilning yanvaridan iyunigacha bo‘lgan davrda O‘zbekistonda 9 738 juft egizak chaqaloq dunyoga kelgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Egizaklar tug‘ilish ko‘rsatkichlari bo‘yicha eng yetakchi hudud Samarqand viloyati bo‘lib, ushbu davrda bu yerda 1 197 juft egizak tug‘ilgan.
Shuningdek, Farg‘ona viloyati 1 172 juft va Qashqadaryo viloyati 1 054 juft egizak bilan uchlikka kirgan. Eng kam egizak tug‘ilish ko‘rsatkichlari Navoiy viloyatida 233 juft va Sirdaryo viloyatida 258 juftni tashkil qilgan.
Hududlar kesimida egizaklar soni quyidagicha: Samarqand viloyati – 1 197 juft, Farg‘ona viloyati – 1 172 juft, Qashqadaryo viloyati – 1 054 juft, Andijon viloyati – 883 juft, Surxondaryo viloyati – 856 juft, Namangan viloyati – 778 juft, Toshkent shahri – 730 juft, Toshkent viloyati – 686 juft, Xorazm viloyati – 544 juft, Buxoro viloyati – 486 juft, Qoraqalpog‘iston – 451 juft, Jizzax viloyati – 410 juft, Sirdaryo viloyati – 258 juft, Navoiy viloyati – 233 juft. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekistonda egizak chaqaloqlar sonining hududlar bo‘yicha taqsimlanishini aniq ko‘rsatib beradi.
Tug‘ilish ko‘rsatkichlarini tahlil qilish orqali hududlardagi demografik holatni yanada chuqur o‘rganish mumkin.

2025 год количество близнецов по регионам
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Лидером по показателям рождения близнецов является Самаркандская область, где за этот период родилось 1 197 пар близнецов.
Также в тройку лидеров вошли Ферганская область с 1 172 парами и Кашкадарьинская область с 1 054 парами близнецов. Наименьшие показатели по рождению близнецов зафиксированы в Навоийской области — 233 пары и Сирдарьинской области — 258 пар.
Количество близнецов по регионам распределяется следующим образом: Самаркандская область – 1 197 пар, Ферганская область – 1 172 пары, Кашкадарьинская область – 1 054 пары, Андижанская область – 883 пары, Сурхандарьинская область – 856 пар, Наманганская область – 778 пар, город Ташкент – 730 пар, Ташкентская область – 686 пар, Хорезмская область – 544 пары, Бухарская область – 486 пар, Республика Каракалпакстан – 451 пара, Джизакская область – 410 пар, Сирдарьинская область – 258 пар, Навоийская область – 233 пары. Эти данные наглядно показывают распределение количества близнецов по регионам Узбекистана.