O‘zbekistonda asfalt ishlab chiqarish 69 foizga oshdi
2025 yilning birinchi olti oyida O‘zbekistonda yo‘l qoplamalarida foydalaniladigan asfalt aralashmalari ishlab chiqarilishi 760,3 ming tonnani tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga asoslanib ma’lum qilinmoqda. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan deyarli 69 foizga oshgan bo‘lib, ishlab chiqarish hajmi 309,5 ming tonnaga ko‘paygan.
So‘nggi uch yil davomida asfalt aralashmalari ishlab chiqarilishi quyidagicha o‘zgarib borgan: 2023 yilda 249,6 ming tonna, 2024 yilda 450,8 ming tonna va 2025 yilda 760,3 ming tonna. Bu ko‘rsatkichlar yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va sifatli qoplamalar yaratish borasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligini tasdiqlaydi.
Shuningdek, ishlab chiqarish hajmining oshishi transport sohasida sifat va xavfsizlikni yaxshilashga xizmat qiladi. O‘zbekistonda yo‘l qurilishi va ta’mirlash ishlari doimiy ravishda rivojlanib borayotgani mamlakat iqtisodiyotining barqaror o‘sishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

В Узбекистане производство асфальта увеличилось на 69 процентов
В первые шесть месяцев 2025 года производство асфальтобетонных смесей, используемых для дорожных покрытий в Узбекистане, составило 760,3 тысячи тонн. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщается на основе данных Государственного комитета статистики Республики Узбекистан. Этот показатель увеличился почти на 69 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, объем производства вырос на 309,5 тысячи тонн.
За последние три года производство асфальтобетонных смесей изменялось следующим образом: в 2023 году — 249,6 тысячи тонн, в 2024 году — 450,8 тысячи тонн и в 2025 году — 760,3 тысячи тонн. Эти показатели подтверждают эффективность проводимых работ по развитию дорожной инфраструктуры и созданию качественных покрытий.
Кроме того, рост объема производства способствует улучшению качества и безопасности в транспортной сфере. Постоянное развитие дорожного строительства и ремонта в Узбекистане положительно влияет на устойчивый рост экономики страны.