Toshkent shahrida 43 yoshli erkak Poytaxt Parking kompaniyasining eshitish va nutq qobiliyati cheklangan inspektorini haqorat qilgani uchun uch kunga ma’muriy qamoqqa olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu holat 29 iyul kuni yuz bergan bo‘lib, 8 avgust kuni Mirabad tumanining jinoyat ishlari bo‘yicha sudida ko‘rib chiqildi. Poytaxt Parking kompaniyasi vakillari ma’lum qilishicha, haydovchilarning inspektorlarni, jumladan nogironligi bo‘lganlarni haqorat qilishi holatlari afsuski kam uchramaydi.
Kompaniya inspektorlarida o‘rnatilgan bodikameralar voqeani aniq qayd etadi va sudda asosli dalil sifatida taqdim etiladi. Sud ma’lumotlariga ko‘ra, ayblanuvchi avval ham ma’muriy javobgarlikka tortilgan va jinoyat sodir etilgan paytda alkogol ta’siri ostida bo‘lgan.
U haqoratli so‘zlar aytib, qo‘l harakatlari bilan bezovta qilgan, hatto inspektorga pora taklif qilishga uringan. Inspektor esa unga infokiosk orqali to‘lovni qanday amalga oshirishni ko‘rsatgan.
Sudda erkak o‘z aybini tan olib, oilaviy muammolar tufayli hissiy zo‘riqish holatida bo‘lganini bildirgan va suddan kechirim so‘ragan. Biroq sud G.
X.ni ma’muriy javobgarlik kodeksining 183-moddasi bo‘yicha mayda bezorilikda aybdor deb topib, uch kunlik ma’muriy qamoq jazosi tayinladi. Shuningdek, erkakning rasmiy ish joyining yo‘qligi inobatga olinib, maxsus qabulxonada saqlanish uchun to‘lovdan ozod etildi.
Poytaxt Parking vakillari ta’kidlaganlaricha, inspektorga nisbatan noo‘rin munosabat faqat odobsizlik emas, balki jarima, qamoq yoki jinoiy javobgarlikka olib kelishi mumkin. Har bir inspektor bodikamera bilan jihozlangan bo‘lib, har bir so‘z va harakat yozib boriladi.
Savollaringiz bo‘lsa, call-markazga murojaat qiling, lekin inspektorga qo‘l ko‘tarmang va haqorat qilmang, chunki bunday xatti-harakatlar qonun oldida javobgarlikni talab qiladi.

В Ташкенте мужчина, оскорбивший инспектора, был арестован
В Ташкенте 43-летний мужчина был административно арестован на три дня за оскорбление инспектора компании Poytaxt Parking, имеющего ограничения по слуху и речи. Об этом сообщил Upl.uz.
Этот инцидент произошёл 29 июля и был рассмотрен 8 августа в суде по уголовным делам Мирободского района. Представители компании Poytaxt Parking сообщили, что случаи оскорбления инспекторов, в том числе инвалидов, со стороны водителей, к сожалению, не редкость.
Ношение инспекторами камер на теле позволяет точно зафиксировать событие и представить его в суде в качестве убедительного доказательства. По данным суда, обвиняемый ранее уже привлекался к административной ответственности и находился под воздействием алкоголя в момент совершения правонарушения.
Он произносил оскорбительные слова, беспокоил жестами, а также пытался предложить инспектору взятку. Инспектор же показал ему, как произвести оплату через инфокиоск.
В суде мужчина признал свою вину, объяснив своё поведение эмоциональным напряжением из-за семейных проблем, и попросил прощения у суда. Однако суд признал Г.
Х. виновным по статье 183 Кодекса об административных правонарушениях за мелкое хулиганство и назначил наказание в виде трёхдневного административного ареста. Также, учитывая отсутствие официального места работы у мужчины, он был освобождён от оплаты за содержание в спецприёмнике.
Представители Poytaxt Parking подчеркнули, что неподобающее отношение к инспектору — это не только грубость, но и может повлечь штраф, арест или уголовную ответственность. Каждый инспектор оснащён камерой, которая записывает каждое слово и действие.
Если у вас есть вопросы, обращайтесь в колл-центр, но не поднимайте руку на инспектора и не оскорбляйте его, так как такие действия влекут за собой ответственность перед законом.