Bostanliqda Lacetti haydovchisi qonun buzdi
Toshkent viloyati IIB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmatida ma’lumot e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda "Lacetti" rusumli avtomobil haydovchisining o‘g‘lini harakatlanayotgan avtomobil kapotiga chiqargani va shu orqali trend bo‘layotgan video uchun suratga olgani aks etgan video tarqaldi. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu holat Toshkent viloyatining Bostanliq tumanida sodir bo‘lgan.
Holat yuzasidan ichki ishlar organlari xodimlari tekshiruv o‘tkazib, qonun buzgan shaxsning shaxsini aniqladi. Fuqaroni Toshkent viloyati IIB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasiga chaqirib, tegishli choralar ko‘rildi.
Ayol o‘z harakatida qonun buzilganini bilmaganini va videoni suratga olish vaqtida bunga e’tibor bermaganini bildirgan. Shuningdek, uning o‘g‘li 14 yoshda ekanligi ma’lum qilindi.
Boshqarma tomonidan barcha hujjatlar sudga topshirilgan va qonuniy qaror qabul qilinishi uchun taqdim etilgan. Biroq, fuqaroga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining qaysi moddasi bo‘yicha protokol tuzilgani aniq ko‘rsatilmagan.
Oldingi shunga o‘xshash holatlarda haydovchilarga Ma’muriy javobgarlik kodeksining "Yo‘l harakatida bezorilik" moddasiga ko‘ra protokol tuzilgan. Ushbu modda bo‘yicha jazolar orasida 25 bazaviy hisoblash miqdorida jarima (taxminan 10 300 000 so‘m) va 1 yildan 2 yilgacha transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum qilish ko‘zda tutilgan.

В Бостанлы водитель Lacetti нарушил закон
В пресс-службе управления безопасности дорожного движения ГУВД Ташкентской области опубликована информация. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видео, на котором водитель автомобиля марки "Lacetti" посадил своего сына на капот движущегося автомобиля и снимал видео для тренда. Как стало известно, данный инцидент произошёл в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
По факту происшествия сотрудники органов внутренних дел провели проверку и установили личность нарушителя. Гражданина вызвали в управление безопасности дорожного движения ГУВД Ташкентской области, где были приняты соответствующие меры.
Женщина заявила, что не осознавала нарушение закона в своих действиях и не обратила на это внимание во время съёмки видео. Также было сообщено, что её сыну 14 лет.
Управление направило все документы в суд для принятия законного решения. Однако, по какой статье Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан составлен протокол в отношении гражданина, не указано.
В предыдущих подобных случаях водителям составлялись протоколы по статье "Хулиганство на дороге" Кодекса об административной ответственности. По данной статье предусмотрены наказания в виде штрафа в размере 25 базовых расчетных величин (примерно 10 300 000 сум) и лишения права управления транспортным средством на срок от 1 до 2 лет.