Toshkent shahrida noqonuniy ravishda soxta dori vositalari ishlab chiqarilgan yashirin sex faoliyati bo‘yicha yangi ma’lumotlar ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabar berdi. Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boshqarmasi bilan hamkorlikda poytaxtda tezkor tadbir o‘tkazildi.
Tekshiruv davomida biologik faol qo‘shimchalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan mas’uliyati cheklangan jamiyatga tegishli bino ichida noqonuniy ravishda soxta dori vositalari tayyorlangan yashirin sex aniqlangan. Mazkur sexda 11 ta dori ishlab chiqarish uskunasi, 21 ta tabletkalar uchun qolip, umumiy og‘irligi 389 kilogramm bo‘lgan kukun va tabletkalar, shuningdek, Raikal markali pnevmatik qurol va boshqa buyumlar musodara qilingan.
Bundan tashqari, xuddi shu korxona binosida joylashgan ikkinchi sexda ham uskunalar, qoliplar, bo‘sh kapsulalar va qadoqlar, ko‘rsatmalar hamda kukun shaklidagi xom ashyo topilib, protsessual tartibda olib qo‘yilgan. Davlat farmatsevtika xavfsizligi markazi ekspertlari xulosasiga ko‘ra, yashirin sexlarda «Ursosan 250 mg», «Neyromidin 20 mg» va «Fanigan» dori vositalari soxtalashtirilgan.
Keyingi tekshiruvlar doirasida «Fanigan» mahsulotining soxtasini buyurtma qilgan va uning 130 kilogramm moddasini yetkazib bergan dorixona ham nazoratga olingan. Ushbu dorixona 15 turdagi jami 1067 qadoq soxta dori vositalari, jumladan «Fanigan», «Azimak» va «Tsiprolet» hamda 14 turdagi 274 qadoq amal qilish muddati o‘tgan dori-darmon bilan aniqlangan.
Noqonuniy ishlab chiqarishni tashkil qilgan uch nafar shaxsga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 186-3-moddasi, 2-qismining «b» va «g» bandlari bo‘yicha jinoyat ishi ochilgan. Hozirda tergov harakatlari davom ettirilmoqda.

В Ташкенте разоблачили цех по производству поддельных лекарств
В Ташкенте стали известны новые данные о деятельности скрытого цеха по незаконному производству поддельных лекарственных средств. Об этом сообщил Upl.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Государственной службы безопасности Республики Узбекистан. Сотрудники Государственной службы безопасности совместно с Управлением по борьбе с экономическими преступлениями провели оперативное мероприятие в столице.
В ходе проверки в здании, принадлежащем обществу с ограниченной ответственностью, специализирующемуся на производстве биологически активных добавок, был обнаружен скрытый цех по незаконному изготовлению поддельных лекарственных средств. В этом цехе изъяли 11 единиц оборудования для производства лекарств, 21 форму для таблеток, порошки и таблетки общим весом 389 килограммов, а также пневматическое оружие марки Raikal и другие предметы.
Кроме того, во втором цехе, расположенном в том же здании предприятия, были обнаружены оборудование, формы, пустые капсулы и упаковки, инструкции, а также сырье в порошкообразной форме, которые были изъяты в установленном порядке. По заключению экспертов Центра фармацевтической безопасности государства, в скрытых цехах подделывались лекарственные средства «Урсосан 250 мг», «Нейромидин 20 мг» и «Фаниган».
В рамках дальнейших проверок также был взят под контроль аптечный пункт, который заказал подделку препарата «Фаниган» и поставил 130 килограммов вещества. В этой аптеке обнаружено 1067 упаковок поддельных лекарственных средств 15 наименований, включая «Фаниган», «Азимак» и «Ципролет», а также 274 упаковки 14 наименований просроченных лекарств.
В отношении трех лиц, организовавших незаконное производство, возбуждено уголовное дело по статье 186-3 часть 2 пункты «б» и «г» Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время продолжаются следственные действия.