Tashqi ishlar vazirligi yolg‘on xabarga izoh berdi
Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan ma’lumotga munosabat bildirdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2023 yil 26 avgust kuni ijtimoiy tarmoqlarda 13 yoshli o‘zbekistonlikning Turkiyada qotillik qilishga uringanligi haqida xabar tarqaldi. Ushbu ma’lumot asosida Bosh konsullik vakillari tekshiruv o‘tkazdi va aniqladiki, voqea 22 avgust kuni Istanbuldan 521 kilometr uzoqlikda joylashgan Aksaray hududida sodir bo‘lgan.
Voqeadagi hech kim O‘zbekiston fuqarosi emas, jumladan, ayblanuvchi 2012 yilda tug‘ilgan shaxs va jabrlanuvchi 2000 yilda tug‘ilgan shaxs ham o‘zbek fuqarosi emas. Vazirlik bunday noto‘g‘ri ma’lumotlarning tarqalishi mamlakatimiz obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi.
Ommaviy axborot vositalari va blogerlar maqola yoki postlarni nashr qilishdan oldin ma’lumotlarni diqqat bilan tekshirishlari lozim, shunda yolg‘on ma’lumotlar tarqalishining oldi olinadi.

Министерство иностранных дел прокомментировало ложную информацию
Пресс-служба Министерства иностранных дел отреагировала на информацию, распространяемую в социальных сетях. Об этом сообщил Upl.uz.
26 августа 2023 года в социальных сетях появилась информация о том, что 13-летний узбекский подросток пытался совершить убийство в Турции. На основании этих данных представители Генерального консульства провели проверку и выяснили, что инцидент произошёл 22 августа в районе Акшарай, расположенном в 521 километре от Стамбула.
Никто из участников происшествия не является гражданином Узбекистана, в том числе обвиняемый, родившийся в 2012 году, и пострадавший, родившийся в 2000 году. Министерство подчеркнуло, что распространение таких неверных сведений негативно влияет на репутацию нашей страны.
Средства массовой информации и блогеры должны тщательно проверять информацию перед публикацией статей или постов, чтобы предотвратить распространение ложных данных.