Behzod Kabulov, Toshkent viloyati hokimi matbuot kotibi va axborot siyosati bo‘yicha maslahatchisi lavozimidan ozod etilganini e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
U bu qarorni sobiq deputat va jamoat faoli Feruza Babashevaning sha’ni va qadr-qimmatini kamsitish bo‘yicha jamoatchilik oldidagi ayblovlaridan so‘ng qabul qilganini bildirdi. Kabulov 2022 yil sentyabr oyida ushbu lavozimga tayinlangan edi.
U shaxsiy Facebook sahifasida chiqish qilib, barcha holatlarni chuqur tahlil qilgach, lavozimdan ketishga qaror qilganini ma’lum qildi. U o‘z bayonotida, hurmatining yo‘qolganini ta’kidlab, ishda halol mehnat qilayotgan hamkasblariga nisbatan ayblovlarning unga bog‘liq bo‘lishi sababli jim turib bo‘lmasligini qayd etdi.
Sobiq matbuot kotibi shaxsiga nisbatan yuzaga kelgan muammolar haqida batafsil fikr bildirmadi, ammo bu salbiy axborot oqimining bayram kunlarida yuzaga kelganidan afsusda ekanini aytdi. Shuningdek, vaziyatga oid yakuniy huquqiy baho sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan berilishi lozimligini ta’kidladi.
Kabulovning lavozimdan ketishi Feruza Babashevaning video murojaati bilan deyarli bir vaqtda yuz berdi. Unda u o‘ziga qarshi tuhmat kampaniyasi boshlangani, Telegram messenjeridagi anonim hisobdan va keyin Kabulovga tegishli deb hisoblangan akkauntdan haqoratli xabarlar tarqatilgani haqida gapirdi.
Toshkent viloyati hokimiyatidagi manbalar Kabulovning iste’fosi aynan ushbu voqea bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini aytmoqda. Mazkur holat O‘zbekistondagi ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinmoqda.
Hozirgacha vakolatli idoralar Babashevaning arizasi yuzasidan rasmiy tekshiruv boshlanishi haqida izoh bermadi. O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 139-moddasiga ko‘ra, tuhmat — boshqa shaxsning sha’ni va qadr-qimmatini kamsituvchi, bilib turib yolg‘on ma’lumotlarni tarqatish jinoyat hisoblanadi.
Agar tuhmat bosma yoki boshqa ko‘rinishdagi axborot vositalari, shu jumladan internet orqali tarqatilsa, jazolar yanada qattiqroq bo‘lishi mumkin.

Бехзод Кабулов ушел с должности пресс-секретаря
Бехзод Кабулов объявил о своем освобождении от должности пресс-секретаря и советника по информационной политике главы Ташкентской области. Об этом сообщил Upl.uz.
Он заявил, что принял это решение после обвинений в адрес бывшего депутата и общественной активистки Ферузы Бабашевой в оскорблении ее чести и достоинства перед общественностью. Кабулов был назначен на эту должность в сентябре 2022 года.
В своем выступлении на личной странице в Facebook он сообщил, что после глубокого анализа всех обстоятельств решил уйти с должности. В своем заявлении он подчеркнул, что не может молчать из-за обвинений, связанных с ним, в адрес коллег, которые честно трудятся.
Бывший пресс-секретарь не стал подробно комментировать возникшие проблемы, но выразил сожаление, что поток негативной информации возник в праздничные дни. Также он подчеркнул, что окончательную юридическую оценку ситуации должны дать суд и правоохранительные органы.
Уход Кабулова с должности произошел почти одновременно с видеообращением Ферузы Бабашевой, в котором она рассказала о начавшейся кампании клеветы против нее, о распространении оскорбительных сообщений с анонимного аккаунта в мессенджере Telegram, а затем с аккаунта, который, как считается, принадлежит Кабулову.
Источники в администрации Ташкентской области предполагают, что отставка Кабулова может быть связана именно с этим событием. Данный инцидент широко обсуждается в средствах массовой информации и социальных сетях Узбекистана.
До сих пор уполномоченные органы не комментировали начало официального расследования по заявлению Бабашевой. Согласно статье 139 Уголовного кодекса Узбекистана, клевета — это преступление, заключающееся в распространении заведомо ложной информации, порочащей честь и достоинство другого лица.
Если клевета распространяется через печатные или другие средства массовой информации, включая интернет, наказания могут быть более суровыми.