Yunusobodda soxta dorilar sotilishi to‘xtatildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan soxta dori o‘tlarining tarqalishi to‘xtatilgani haqida ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yunusobod tuman bo‘limi xodimlari va Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdilar. Tadbir davomida ikki nafar jinoyatchi qo‘lga olindi.
Ular Namangan viloyatidan noma’lum moddani 1000 dona qadoqda sotib olib, uni mashhur “Torpedo” o‘t kukuni qadoq shaklida qalbaki QR-kodlar bilan tayyorlab, keyinchalik sotishgan. Ushbu mahsulotni “D.I.” MChJ ishlab chiqaradi.
Jinoyatchilar ushbu modda sotishdan 120 million so‘m daromad olishgan. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” hamda “Hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalarni tayyorlash, soxtalashtirish, sotish yoki qo‘llash” moddalariga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Mazkur holat bo‘yicha tergov jarayonlari davom etmoqda. Shu bilan birga, fuqarolarga soxta dorilar va o‘t mahsulotlariga nisbatan ehtiyotkorlik bilan yondashish tavsiya qilinadi.

переменная облачность ветер 5.1 м/с, С
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о прекращении распространения поддельных лекарственных трав. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники отдела Юнусабадского района и сотрудники Государственной службы безопасности совместно провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия были задержаны двое преступников.
Они приобрели в Наманганской области 1000 упаковок неизвестного вещества, изготовили его в виде порошка травы под известным брендом «Torpedo» с поддельными QR-кодами на упаковках и затем продавали. Данный продукт производится ООО «D.I.».
Преступники получили доход в размере 120 миллионов сумов от продажи этого вещества. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Мошенничество» и «Изготовление, подделка, продажа или использование документов, штампов, печатей, бланков».
В настоящее время продолжается следствие по данному делу. Одновременно гражданам рекомендуется с осторожностью относиться к поддельным лекарствам и травяным продуктам.