Andijon viloyati IIB matbuot xizmatida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan ma’lumotga izoh berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda bir guruh fuqarolar ikki erkakni urib tan jarohati yetkazayotgan videolavha tarqaldi. Ma’lum bo‘lishicha, voqea joriy yilning 8 iyun kuni soat 04:30 atrofida Asaka tumanida sodir bo‘lgan.
Bahs paytida 2003, 2002 va 2001 yillarda tug‘ilgan shaxslar 2004 yilda tug‘ilgan fuqaroga engil tan jarohati, 1997 yilda tug‘ilgan shaxsga esa o‘rta og‘irlikdagi tan jarohati yetkazgan. Qayd etish kerakki, jinoyatchilar yotgan jabrlanuvchilarni shafqatsizlarcha urgan, garchi voqea joyida ichki ishlar xodimi bo‘lgan.
Shu kuni jinoyatchilarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 3-moddasi “Xullaslik” bandi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, ularga qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Joriy yilning 8 iyulida ish sudga yuborilgan.
2023 yil 27 avgust kuni Asaka tumanlararo sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov organi uch jinoyatchini uch yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi bilan hukm qildi. Bu jazo jinoyatchilarga nisbatan qo‘llangan eng yengil jazodir.

В Асаке три преступника были приговорены к трем годам лишения свободы
В пресс-службе УВД Андижанской области прокомментировали информацию, распространяемую в социальных сетях. Об этом сообщил Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видео, на котором группа граждан избивает двух мужчин, нанося им телесные повреждения. Как стало известно, инцидент произошёл 8 июня текущего года около 04:30 в районе Асаке.
В ходе конфликта лица, родившиеся в 2003, 2002 и 2001 годах, нанесли лёгкие телесные повреждения гражданину, родившемуся в 2004 году, и телесные повреждения средней тяжести лицу, родившемуся в 1997 году. Следует отметить, что преступники жестоко избивали лежащих потерпевших, несмотря на присутствие сотрудника внутренних дел на месте происшествия.
В тот же день в отношении преступников было возбуждено уголовное дело по статье 3 «Хулиганство» Уголовного кодекса Республики Узбекистан, им была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. 8 июля текущего года дело было направлено в суд.
27 августа 2023 года межрайонный суд Асаке по уголовным делам вынес приговор троим преступникам, назначив им наказание в виде ограничения свободы на срок три года. Это наказание является самым мягким, применённым к преступникам.