Tibbiy buyumlar ro‘yxatdan o‘tishda yangi tartib joriy etildi
O‘zbekiston Respublikasida 2025 yil 19 avgustda Prezidentning UP-137-sonli Farmoni qabul qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat dorilar va tibbiy buyumlarni ro‘yxatdan o‘tkazish hamda ularni muomalaga kiritish tartibida muhim o‘zgarishlarni nazarda tutadi. Farmon maqsadi milliy standartlarni xalqaro talablarga muvofiqlashtirish, mahsulotlarning xavfsizligini oshirish hamda aholining sog‘lig‘ini himoya qilishdir.
2026 yil 1 yanvardan boshlab tibbiy maqsadlarda ishlatiladigan buyumlar va tibbiy texnika uchun yangi tartib joriy etiladi. Endilikda bunday mahsulotlar tibbiy buyum sifatida ro‘yxatdan o‘tkaziladi va ularning xavfsizlik darajasi asosida to‘rtta sinfga ajratiladi.
Davlat ro‘yxatidan o‘tish faqat klinik tadqiqotlar muvaffaqiyatli yakunlangandan so‘ng amalga oshiriladi, bu esa mahsulotning samaradorligi va xavfsizligini ta’minlaydi. Shuningdek, farmonda sertifikatlashtirish bo‘yicha yangi talablar belgilandi.
2027 yil 1 yanvardan boshlab dorilarni import qilish va ishlab chiqarish uchun ishlab chiqaruvchilarga "GMP" — to‘g‘ri ishlab chiqarish amaliyoti milliy sertifikati talab etiladi. Bu xalqaro tan olingan standart bo‘lib, ishlab chiqarish va sifat nazorati jarayonlarini tartibga soladi.
Tibbiy buyumlar uchun ham o‘xshash o‘zgarishlar joriy etiladi. 2027 yil 1 iyuldan boshlab sertifikat olish uchun ishlab chiqaruvchidan "ISO 13485" sertifikati talab qilinadi.
Ushbu xalqaro standart sifat menejmenti tizimining tibbiy buyumlar ishlab chiqarish talablari bilan mos kelishini tasdiqlaydi. Bu o‘zgarishlar milliy sog‘liqni saqlash tizimini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Введен новый порядок регистрации медицинских изделий
В Республике Узбекистан 19 августа 2025 года был принят Указ Президента № УП-137. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный документ предусматривает важные изменения в порядке регистрации лекарственных средств и медицинских изделий, а также их обращения. Цель указа — гармонизация национальных стандартов с международными требованиями, повышение безопасности продукции и защита здоровья населения.
С 1 января 2026 года вводится новый порядок для изделий медицинского назначения и медицинской техники. Теперь такие изделия будут регистрироваться как медицинские изделия и классифицироваться на четыре класса в зависимости от уровня безопасности.
Государственная регистрация будет осуществляться только после успешного завершения клинических исследований, что обеспечит эффективность и безопасность продукции. Также в указе установлены новые требования к сертификации.
С 1 января 2027 года для импорта и производства лекарственных средств производителям потребуется национальный сертификат «GMP» — надлежащей производственной практики. Это международно признанный стандарт, регулирующий процессы производства и контроля качества.
Для медицинских изделий также вводятся аналогичные изменения. С 1 июля 2027 года для получения сертификата от производителя потребуется сертификат «ISO 13485».
Этот международный стандарт подтверждает соответствие системы менеджмента качества требованиям производства медицинских изделий. Эти изменения направлены на дальнейшее укрепление национальной системы здравоохранения.