Namanganda ta’lim bo‘limi rahbarlari pora bilan ushlangan
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Namangan viloyatining bir tumanida maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limining rahbari hamda ikki nafar xususiy bog‘cha rahbarlari jinoyat uyushtirganligi aniqlanib, uch nafar ayol ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ular boshqa bir fuqaroning davlat bog‘chalaridan birida bo‘lim mudiri lavozimiga ishga joylashishi uchun 2500 AQSh dollari miqdorida pora olishga kelishib olganlar. Operativ tadbirlar davomida barcha ishtirokchilar qo‘lga olindi.
Avvalo, 2500 dollar xususiy bog‘chalardan birining rahbariga berilgan, so‘ngra u pulning bir qismini ikkinchi bog‘cha rahbariga topshirgan. Keyinchalik, 1000 dollar maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limining yuqori martabali xodimiga yetkazilgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining firibgarlik va pora berish moddalariga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ayblanuvchilarga sakkiz yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Намагане руководители отдела образования задержаны за взятку
Сотрудниками Государственной службы безопасности в одном из районов Наманганской области выявлено преступление, совершенное руководителем отдела дошкольного и школьного образования, а также двумя руководителями частных детских садов, в результате чего были задержаны три женщины. Об этом сообщает Upl.uz.
Они договорились о получении взятки в размере 2500 долларов США за трудоустройство другого гражданина на должность начальника отдела в одном из государственных детских садов. В ходе оперативных мероприятий все участники были задержаны.
Сначала 2500 долларов были переданы руководителю одного из частных детских садов, затем она передала часть денег руководителю второго детского сада. Позже 1000 долларов были переданы высокопоставленному сотруднику отдела дошкольного и школьного образования.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан о мошенничестве и даче взятки. Обвиняемым грозит наказание в виде лишения свободы на срок до восьми лет.