2025 yilda O‘zbekistonga ayol sayyohlar ko‘paydi
2025 yilning dastlabki yetti oyida O‘zbekistonni 2,9 milliondan ortiq xorijiy ayollar ziyorat qilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Unga ko‘ra, bu ko‘rsatkich umumiy turistlar sonining 45,5 foizini tashkil etadi.
O‘tgan yilning shu davri bilan solishtirganda, ayollar soni 31,9 foizga oshgan, ya’ni 696,7 ming nafarga ko‘paygan. Davlatlar kesimida ayollar soni quyidagicha taqsimlanadi: Qirg‘izistondan kelganlar soni 959,1 ming kishi bo‘lib, bu 33,3 foizni tashkil etadi.
Qozog‘istondan kelganlar soni 781,7 ming kishi yoki 27,2 foizni tashkil qiladi. Tojikistondan kelganlar 595,5 ming kishi, ya’ni 20,7 foizni tashkil etgan.
Rossiyadan kelgan ayollar soni 246 ming kishi bo‘lib, bu 8,5 foizga teng. Boshqa mamlakatlardan kelganlar esa jami 295,3 ming kishi, ya’ni 10,3 foizni tashkil etadi.
Ushbu ma’lumotlar O‘zbekiston turizm sohasidagi o‘sish va xorijiy sayyohlar orasida ayollar sonining ko‘payishini ko‘rsatadi.

В 2025 году количество женщин-туристов в Узбекистане увеличилось
За первые семь месяцев 2025 года Узбекистан посетили более 2,9 миллиона иностранных женщин. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Согласно им, этот показатель составляет 45,5% от общего числа туристов.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество женщин увеличилось на 31,9%, то есть на 696,7 тысячи человек. По странам женщины распределяются следующим образом: из Кыргызстана приехали 959,1 тысячи человек, что составляет 33,3%.
Из Казахстана приехали 781,7 тысячи человек, или 27,2%. Из Таджикистана — 595,5 тысячи человек, что составляет 20,7%.
Количество женщин из России составило 246 тысяч человек, что равно 8,5%. Из других стран прибыли в общей сложности 295,3 тысячи человек, то есть 10,3%.
Эти данные показывают рост туризма в Узбекистане и увеличение числа женщин среди иностранных туристов.