G‘ijduvonda giyohvand moddalar sotgan shaxs ushlanildi
Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullangan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 21 avgust kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida G‘ijduvon tumanida 1998 yilda tug‘ilgan erkak fuqaro 2,91 gramm marihuana moddasi sotayotgan vaqtida ushlangan.
U ushbu giyohvand moddani 500 ming so‘mga sotmoqchi bo‘lgan. Shuningdek, uning shaxsiy buyumlaridan qo‘shimcha 2,05 gramm marihuana topilib, u ham keyingi xaridorlarga sotilishi rejalashtirilgani aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 2-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ushbu moddaga ko‘ra, giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va ulardan foydalanish hamda ularni sotish maqsadida boshqa harakatlar uchun 5 dan 7 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi belgilangan.

В Гиждуване задержан человек, продавший наркотические вещества
По сообщению пресс-службы Управления внутренних дел Бухарской области, был задержан человек, занимавшийся торговлей наркотиками. Об этом сообщил Upl.uz.
21 августа текущего года сотрудники органов внутренних дел провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия в Гиждуванском районе был задержан мужчина 1998 года рождения, продававший 2,91 грамма марихуаны.
Он пытался продать этот наркотик за 500 тысяч сумов. Также из его личных вещей было изъято дополнительно 2,05 грамма марихуаны, которые, как выяснилось, планировалось продать следующим покупателям.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Согласно этой статье, за незаконное производство, приобретение, хранение и использование наркотических средств, а также за действия, направленные на их сбыт, предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 7 лет.