Qirg‘izistonda tibbiyot ta’limi davlat nazoratiga o‘tadi
Qirg‘iziston hukumati oliy tibbiy ta’lim tizimini tubdan isloh qilishni boshladi va ushbu sohada davlat monopoliyasini joriy etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Prezident Sadir Japarov tomonidan imzolangan qaror milliy sog‘liqni saqlash uchun kadrlar tayyorlashda yuzaga kelgan tizimli inqirozga javob sifatida qabul qilindi. Yangi modelning markaziy elementi sifatida I.K.
Axunbaev nomidagi Qirg‘iziston davlat tibbiyot akademiyasi (QDTTA) belgilandi. Ushbu oliy ta’lim muassasasi tizimni shakllantiruvchi maqomga ega bo‘lib, yuqori tibbiy va farmatsevtik ta’lim sohasida mutaxassislar tayyorlashda eksklyuziv vakolatlarni oladi.
Shuningdek, QDTTA amaldagi tibbiyot va ilmiy xodimlarni qayta tayyorlash hamda malakasini oshirish bo‘yicha yagona markaz bo‘ladi. Xususiy tibbiyot yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalari uchun qat’iy me’yorlar belgilandi.
Ular 2026 yil 1 iyungacha majburiy davlat akkreditatsiyasidan o‘tishi kerak bo‘ladi. Bu jarayonni Sog‘liqni saqlash vazirligi amalga oshiradi.
Akkreditatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan muassasalar mustaqilligini saqlab qolmaydi, ularning faoliyati QDTTAning filiallari yoki tarkibiy bo‘linmalariga aylantiriladi va to‘liq akademik hamda metodik nazoratga o‘tadi. Akkreditatsiyadan o‘tmagan muassasalarning taqdiri aniq.
Ular oliy ta’lim dasturlari bo‘yicha to‘liq ta’lim berish huquqidan mahrum qilinadi. Ularning faoliyati faqat tayyorlov kurslari yoki o‘quv-klinik bazalar shaklida davom ettiriladi va bu ham davlat tibbiyot akademiyasi nazoratida bo‘ladi.
Rasmiy hujjatda so‘nggi yillarda xususiy tibbiyot oliy ta’lim muassasalari sonining tartibsiz o‘sishi ta’kidlangan. Ularning aksariyati jiddiy kamchiliklarga ega bo‘lib, talabalarning amaliy tayyorgarligi uchun zarur bo‘lgan klinik bazalar yetishmasligi, o‘qituvchilar malakasining talab darajasiga javob bermasligi va ta’lim jarayonining faqat diplom berishga qaratilganligi muammolari ko‘rsatildi.
Prezident ma’muriyati bahosiga ko‘ra, bu holat yillik yuzlab past malakali mutaxassislarning yetishib chiqishiga sabab bo‘lmoqda. Bu nafaqat milliy tibbiy ta’lim tizimiga bo‘lgan ishonchni zaiflashtiradi, balki Qirg‘iziston diplomining xalqaro nufuziga ham jiddiy zarar yetkazadi.
Tibbiyot ta’limida “g‘oya universitetlari” yoki “diplom fabrikalari” muammosi faqat Qirg‘izistonga xos emas. 2010-yillarning boshlarida Hindistonda ham shunday vaziyat yuzaga kelgan bo‘lib, u yerda ko‘plab tibbiyot kollejlarining mavjudligi faqat hujjatlarda aniqlangan va bu keng ko‘lamli tekshiruvlar hamda akkreditatsiya tizimining islohiga olib kelgan.

В Кыргызстане медицинское образование переходит под государственный контроль
Правительство Кыргызстана начало коренную реформу системы высшего медицинского образования и ввело государственную монополию в этой сфере. Об этом сообщает Upl.uz.
Решение, подписанное президентом Садыром Жапаровым, принято в ответ на системный кризис, возникший при подготовке кадров для национального здравоохранения. Центральным элементом новой модели определена Кыргызская государственная медицинская академия имени И.К.
Ахунбаева (КГМА). Это высшее учебное заведение получит статус формирующего систему и эксклюзивные полномочия по подготовке специалистов в области высшего медицинского и фармацевтического образования.
Кроме того, КГМА станет единственным центром переподготовки и повышения квалификации действующих медицинских и научных работников. Для частных высших учебных заведений медицинского направления установлены строгие нормы.
Они должны пройти обязательную государственную аккредитацию до 1 июня 2026 года. Этот процесс будет осуществлять Министерство здравоохранения.
Учреждения, успешно прошедшие аккредитацию, не сохранят свою независимость, их деятельность будет преобразована в филиалы или структурные подразделения КГМА и полностью перейдет под академический и методический контроль. Судьба учреждений, не прошедших аккредитацию, ясна.
Им будет лишено права на полное образование по программам высшего образования. Их деятельность будет продолжена только в виде подготовительных курсов или учебно-клинических баз, которые также будут находиться под контролем государственной медицинской академии.
В официальном документе отмечен беспорядочный рост числа частных высших медицинских учебных заведений в последние годы. Большинство из них имеют серьезные недостатки, такие как отсутствие необходимых клинических баз для практической подготовки студентов, несоответствие квалификации преподавателей требуемому уровню и ориентация образовательного процесса исключительно на выдачу дипломов.
По оценке администрации президента, это приводит к ежегодному выпуску сотен низкоквалифицированных специалистов. Это не только ослабляет доверие к национальной системе медицинского образования, но и наносит серьезный ущерб международному престижу кыргызского диплома.
Проблема «университетов-идей» или «дипломных фабрик» в медицинском образовании характерна не только для Кыргызстана. В начале 2010-х годов в Индии возникла аналогичная ситуация, где существование множества медицинских колледжей было подтверждено лишь документально, что привело к масштабным проверкам и реформе системы аккредитации.